Klimatyzatory do domu i biura – Montaż i serwis

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane niejedynie w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się co raz bardziej osiągalna dla każdego. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ nie tylko na warunki temperaturowe, ale też na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. W wielu domach klimatyzator jest także użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo zatem nie zaskakuje jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie wpływa na jakość powietrza w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To oznacza, że poza regulacją temperatury, klimatyzator pomaga oczyszczać powietrze. Nie wolno jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji i właściwa wentylacja usuwa ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w komfortowych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 24 a 26°C. Również poziom wilgotności powietrza ma wpływ i najlepiej aby mieścił się w granicach 40-60%. Są to najbardziej komfortowe warunki, w których ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z umiarem. Zalecane jest, aby różnice temperatur pomiędzy pokojami nie były większe niż 7°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto też zmniejszyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nie należy kierować nawiewu bezpośrednio na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, aby nie narażać się na dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora domowego powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić klasę energetyczną urządzenia i sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tej kategorii im wyższe wskaźniki, tym mniej energii zużywa klimatyzator.

Zwykle najwyższą klasę energetyczną (A+++) mają te wysoko efektywne i kosztowne klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką wyliczy się na zakup, ponieważ tańsze klimatyzatory, zazwyczaj mają gorszą klasę, ze względu na co są droższe w użytku i częściej wymagają napraw.

Żeby funkcjonowanie klimatyzatora było jak najbardziej oszczędne i wydajne trzeba zadbać o odpowiednią izolację ścian, stropów, przegród budowlanych i szyb okiennych, aby odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest montaż rolet czy żaluzji, które pomogą w utrzymaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzatorów. Różnią się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości a także mobilności, dzięki czemu można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej stosowany klimatyzator domowy. Zbudowany jest on z dwóch elementów: parownika, czyli jednostki wewnętrznej i skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Taki typ klimatyzacji można dostać również w formie multisplit, która od pierwotnej wersji różni się tym, że do jednej zewnętrznej jednostki można zainstalować kilka (maksymalnie 5) wewnętrznych części, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest często wybierana do domu, ze względu na stosunkowo cichą pracę, zajmuje niewiele miejsca i ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często kupowana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu i usunięcie go, kiedy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (np. na dwór), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Inne typy klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, są lepsze w większych pomieszczeniach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Potrzebują znacznie większej przestrzeni i zużywają znacznie więcej energii.

Jak długo będzie działać klimatyzator w domu?

Dobrze działający, regularnie oczyszczany i właściwie użytkowany klimatyzator może służyć w domu nawet około 25 lat. Jest to możliwe za sprawą regularnych przeglądów, które zmniejszą ryzyko lub usuną wszystkie pojawiające się usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa razy na rok, żeby nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna również od ceny i jakości sprzętu. Im lepsza klasa, tym dłuższa gwarancja sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzacji, wiele firm zajmujących się ich montażem, proponuje utylizację starego sprzętu w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym fachowcy, ale również bezpieczne, dlatego że sprzęt usuwany jest we właściwych warunkach.

Koszt klimatyzatora do domu?

Na cenę klimatyzacji w domu oddziałuje wiele czynników. Nie zalicza się do tego tylko sam koszt sprzętu i jego montaż. Do wydatków należy doliczyć również przybliżoną wartość kosztów użytkowania, a to przedsięwzięcie długofalowe. Trzeba ocenić, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, ze względu na większą sprawność (czyli rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.