Kupujemy dom od developera

enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
Program enova365
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia Toruń
15 września, 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy własny dom. O czym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla większości jest realizacją wieloletnich marzeń. Po okresie życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami sprawdzamy oferty biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym nawale znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeśli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, dom mający około siedemdziesięciu metrów kwadratowych będzie zbyt mały i odczujecie brak miejsca. Przeanalizować należy też kwestię miejsc garażowych. Obecnie jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy poszerzenie niewielkiego garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. Najpierw należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do pracy.

Stare kontra nowe

Zarówno decyzja kupna nowego budynku, jak i starego, ma swoje plusy i minusy. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany dom od pośrednika. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi odczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej znajduje się on w zabudowanej okolicy. Pozwala to wnikliwie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Stare, domy mają swój czar i urokliwe pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest istotne. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy do kogo ona należy, czy jest publiczna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Położenie wpływa na cenę. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy porównać cenę nieruchomości na Stawkach czy w Grębocinie i podobną nieruchomość w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę mające wpływ kwoty i w takim przypadku warto przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Stan prawny

Jest to najważniejsza kwestia do zbadania. Jako pierwsze trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Tę informację odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przeanalizowanie akt przed zakupem, to mniej problemów prawnych po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien ocenić fachowiec. Nie należy na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najpoważniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Następną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas istotna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi metodami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Jeśli decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo może okazać się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z nieruchomością. W przypadku używanego budynku trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.