Ocieplanie natryskowe domu pianą poliuretanową

Kto powinien zatrudnić firmę sprzątającą?
28 września, 2020
Warsztat samochodowy z serwisem aut dostawczych
3 października, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest popularne, dlatego że ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych wśród surowców stosowanych do ocieplania , z uwagi na to co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą wartością, dzięki której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest sposób aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu ściśle przylega i kształtuje się w zgięciach i w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne trzeba przycinać i układać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie termicznych mostów i ograniczenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozpylona pianka PUR posłuży na lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Są dwie odmiany pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową i właściwościami, z uwagi na co nadają się do ocieplania innych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR używana jest szczególnie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i wewnętrznych powierzchni. Świetnie sprawdzi się też do izolacji belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  pianka zamknięto-komórkowa PUR najlepsza jest do termoizolacji zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Ten typ pianki PUR da się także rozłożyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Co więcej piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Dlatego bez wysiłku można ocieplać natryskiem różne, poprawnie przygotowane powierzchnie, dla przykładu drewno oraz metalowe elementy, a także blachę. Dobrze, aby przed natryskiem przestrzeń były wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą metodą zapewniamy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na swoim miejscu. Położenie pianki PUR powinniśmy zostawić profesjonalistom. Żeby przeprowadzić to zgodnie ze wskazaniami potrzebne są sprzyjające warunki, takie jak wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę PUR uzasadnia różnica właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, dzięki czemu jest mocno sprężysta. Pianka ta po zastygnięciu okazuje się półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale nie najlepiej chroni przed wodą. Ponadto pianka otwarto-komórkowa PUR ma niewielką masę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu wcale nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości aplikowanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest wysoko wodoodporna. Dlatego też tak często wykorzystuje się ją do ocieplania fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a do tego po wyschnięciu robi się sztywna, dlatego łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR należy pamiętać o innych ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie UV, przez co potrzebna będzie uzupełniająca ochrona. Ponadto zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR należy jej łatwa i szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni i formowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko stworzenia termicznych mostków. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zabiera dużej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów termoizolacyjnych to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka łatwo się układa i ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest bardzo przyczepna, z powodu czego utrzymuje się na różnych powierzchniach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności albo swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie zniekształca. Szczególnie istotne jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie tworzy żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą głównie z jej właściwości. Za wadę możemy uznać małą wytrzymałość na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Także w tym przypadku da się zastosować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w czasie pożaru. Przeważnie jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki lub położenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.