Ocieplanie natryskowe poddasza pianką PUR

Termokubek na każdą okazję
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Termosy turystyczne – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową stało się popularne, z uwagi na wspaniałe parametry termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z najlepszych wśród surowców stosowanych do ocieplania , dlatego co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą mocną stroną, według której wyprzedza inne materiały termoizolacyjne jest metoda nakładania. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, dzięki czemu ściśle przylega i kształtuje się w załamaniach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne należy docinać i układać, a z tej przyczyny ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych i obniżenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio nałożona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie konstrukcją i cechami, z tego względu pasują do ocieplania innych części budynku. Orwartokomórkowa pianka używana jest szczególnie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i wnętrz. Świetnie nadaje się także w ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka przeznaczona jest do izolacji termicznej powierzchni zewnętrznych, podłóg i findamentów. Ten rodzaj pianki PUR da się także umieścić na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Dodatkowo piankę PUR cechuje świetna przyczepność. Dlatego bez wysiłku można natryskiem izolować różne, poprawnie przygotowane powierzchnie, na przykład drewno albo elementy metalowe, a także blachę. Wymagane, żeby przed natryskiem powierzchnia została pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą techniką zdobywamy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na swoim miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. By wykonać natrysk właściwie konieczne są odpowiednie warunki, na przykład optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR tłumaczy inność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest całkowicie plastyczna. Pianka ta po wyschnięciu jest półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale niezbyt chroni przed wodą. Co więcej pianka otwarokomórkowa ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko hydrofobowa. Z tego powodu często stosuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu jest sztywna, dlatego łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR trzeba wiedzieć o innych ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie słoneczne, więc niezbędna będzie dodatkowa ochrona. Co więcej według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, czyli jest to surowiec palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR należy jej łatwa i szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości i formowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych surowców izolacji termicznej to najszybsza metoda ogrzania domu. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo zastyga, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest mocno przyczepna, dlatego trzyma się na różnych powierzchniach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności oraz swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie deformuje. Ponadto istotne jest także to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych oraz pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej właściwości. Za wadę możemy wziąć niewielką odporność na promienie UV, co prowadzi do dodatkowych kosztów związanych z ochroną przed UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmeny jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, a więc pali się, ale jest samogasnąca. Także w tej sytuacji da się zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zwykle jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, złe utworzenie pianki albo zaaplikowanie za cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką PUR

Komentarze są wyłączone.