Izolacja termiczna dachów i poddaszy ocieplanie pianką lub wełną
Izolacja termiczna dachów
17 września, 2020
E-sklep zaprojektowany przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie

Bazową korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która pozwala na zmniejszanie wydatków na ogrzewania. Tym z najistotniejszych elementów wpływających na efektywność tego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. Co je wyróżnia od pozostałych okien? Pasywność cechuje się głównie efektywną izolacją termiczną. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zazwyczaj mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym efektywniejsza termiczna izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych wlicza się w zakresie 88-120mm, ale ich pakiety szybowe zwykle są trzyszybowymi pakietami. Dla wsparcia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest też pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o strukturę profili okien pasywnych, zwykle to są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie wciąż cieszą się pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane ze względu na szybki i prosty montaż, nietrudne zachowanie czystości oraz całkiem niską cenę. Aby jednak okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg 6 wewnętrznych komór oraz aplikacja potrzebnych uszczelek, które bronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są przeważnie wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Z reguły, żeby były pasywne zawierają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Następnym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Podobnie jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą spełniać określone wymogi, ale ich bazową zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termo izolacji, z tej przyczyny mniej wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego rodzaju oknach ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Mówiąc o oknach pasywnych przede wszystkim kierujemy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Minimalna strata ciepła jest dużą korzyścią pod względem do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury w środku pomieszczeń. Niewielkie straty cieplne zapewniają pomniejszenie eksploatacji systemów grzewczych w trakcie zimy oraz klimatyzacji w trakcie lata. Dzięki użyciu okien pasywnych mniej wydamy na dogrzanie pomieszczeń albo ochłodzenie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z montażem okien pasywnych będzie większy niż w przypadku zwykłych okien, oszczędności płynące z wysokiej termoizolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją należy wspomnieć też o zadowalającej izolacji akustycznej. Odpowiednio wstawione pasywne okna dość dobrze odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Warto wskazać na zalety płynące z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na stłuczenia, jednak porządnie wykonane okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć kupując pasywne okna?

W kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty potwierdzające jakość danego produktu. Trzeba zobaczyć współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, obszerność ramy oraz surowiec, z którego będzie ono stworzone. Warto też zastanowić się nad wyborem uszczelek i okien, które mają spory wpływ na izolację termiczną oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również skuteczną wentylację. W ten sposób zyskamy dostęp świeżego powietrza oraz tym samym nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym elementem jest w dużej mierze montaż okna. Nieprzydatne będą wspaniałe parametry pasywnego okna, najlepsze materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeśli okno nie zostanie zaaplikowane w poprawny sposób. Warto w tym wypadku zdecydować się na zaangażować fachowca, który przeprowadzi montaż starannie. Nieprawidłowy montaż skutkuje pojawianiem się termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w poważnie obniży wydajność pasywnego okna, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, bo utraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok dobrego montażu warto przemyśleć rozmieszczenie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania oraz konieczności użycia kolejnej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.