Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Wentylacja klimatyzacjia i rekuperacja montaż i serwis Toruń
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Klimatyzacja Bydgoszcz
2 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Główną zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka pozwala na redukowanie kosztów ogrzewania. Jednym wśród najważniejszych elementów oddziałujących na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność cechuje się przeważnie efektywną termiczną izolacją. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zwykle nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym lepsza izolacja. Głębokość okien energooszczędnych mieści się mniej więcej 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla wzmocnienia rezultatu w budownictwie pasywnym używania jest także pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o konstrukcję profili pasywnych okien, zazwyczaj to są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są typy okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym wciąż odznaczają się okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są wybierane ze względu na łatwy montaż, bezproblemowe czyszczenie i stosunkowo niski koszt. Aby jednak okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór i zastosowanie potrzebnych uszczelek, jakie bronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są z reguły wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Zazwyczaj, aby stały się pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Innym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w przypadku pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wytyczne, jednak ich bazową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej korzystne właściwości termo izolacji, z uwagi na to niezbyt często wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej nabyć drewniano-aluminiowe okna, jakie łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju oknach ramy przygotowywane są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Myśląc o pasywnych oknach zawsze zwracamy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Niewielka strata ciepła jest dużą korzyścią pod względem do kosztów przekazywanych na zachowanie najlepszej temperatury wewnątrz mieszkania. Niewielkie straty ciepła zapewniają obniżenie eksploatacji systemów cieplnych w trakcie zimy i klimatyzacji w czasie lata. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien mniej zapłacimy za dogrzanie budynku lub ochłodzenie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile koszt związany z założeniem pasywnych okien okaże się wyższy z zestawieniu do nieenergooszczędnych okien, oszczędności pochodzące z dobrej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją należy wspomnieć również o zadowalającej akustycznej izolacji. Odpowiednio wstawione okna pasywne dobrze odcinają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Znaczącą zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV i opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i osłonę przed wilgocią i rozwojem grzybów i pleśni. Należy wskazać na korzyści wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są odporne na rozbicie, natomiast porządnie wykonane okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć decydując się na okna pasywne?

Oczywiście w kwestii nabycia pasywnych okien, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty potwierdzające klasę danego okna. Powinno się zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, obszerność ramy oraz surowiec, z jakiego będzie ono stworzone. Warto również pomyśleć nad doborem okuć i uszczelek, jakie mają wielki wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również poprawną wentylację. W ten sposób osiągniemy dopływ świeżego powietrza i nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym aspektem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry pasywnego okna, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie zostanie zaaplikowane w odpowiedni sposób. Warto w tym wypadku rozważyć zaangażować fachowca, który wykona pracę solidnie. Zły montaż prowadzi do tworzenia się termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w poważnie zniży wartość pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, bo straci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok poprawnego montażu trzeba rozplanować rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Jeśli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości pasywnych okien i pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. W ten sposób unikniemy przegrzania i potrzeby stosowania kolejnej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.