Podjazd do domu – jaki materiał użyć

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Piwo z minibrowaru – jak produkować
30 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Podstawą porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie sprawdzi się przez wiele lat. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna i nie zepsuła się zbyt prędko. By stworzyć trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania to znaczy podbudowy, by uniknąć obniżania się, ale również najlepszych materiałów do wyłożenia podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, z uwagi na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z bardziej znanych i jednocześnie niedrogich materiałów, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dostosowanie formy znacznie ułatwia rozmieszczenie kostki według wyznaczonego terenu. Natomiast pełna dostępność w sumie w każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie musimy martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w chwili, gdyby potrzeba było więcej kostek. Cenę kostki brukowej również można dostosować do swoich możliwości finansowych mając na uwadze znaczną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki pogodowe, wahania temperatury i duży nacisk pojazdów, a także jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje minusy. Główną niekorzyść pochodzi z warunków atmosferycznych. Z uwagi na deszcze i śniegi i nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, przez co gubi swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się między szczelinami i wyrastają, ujmująco wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać wiele czasu. Dodatkowo, żeby podjazd z kostki brukowej był trwały musi zostać ułożony w odpowiedni sposób, co zazwyczaj naraża nas na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez wiele czasu. Dodatkowo dzięki naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, jaki w ciekawy sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Przeważnie podjazdy z kamienia są oceniane jako wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkową zaletę, w postaci braku zbierającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, lepiej wiedzieć, że znaczącą rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, by podjazd stał się trwały i by pełnił swoje funkcje przez wiele lat. Trzeba unikać zostawiania dużych przerw między nimi, dlatego należy rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szczeliny zasypać mieszanką piasku i cementu. Źle rozłożony kamień nie utrzyma swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy form lub stempli. Taką metodą da się osiągnąć ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, jakie bez problemu możemy dopasować do charakteru ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne metody produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Główną zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i wytrzymałość na niszczenie i warunki atmosferyczne. Bez problemu można utrzymać go w czystości, jednak w po zastosowaniu dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kamień, kostka brukowa i beton mają swoje wady i zalety. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest łatwość mycia. Natomiast jeśli zależy nam na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, trzeba jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w 100 procentach.

www.kostka-brukowa-torun.pl

Komentarze są wyłączone.