Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Kredyty gotówkowe
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Pranik rozwodowy
2 września, 2020

Księgowość przynajmniej niektórym osobom wiąże się z pracochłonnym zapisywaniem tęgich ksiąg, z osobą w okularach nachyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz tajemniczymi wyliczeniami oraz niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Bez wątpienia powyższy opis pasuje właściwie do ujęcia z filmu, niżeli do sytuacji życiowej. W zasadzie księgowa ma dostęp do profesjonalnych programów informatycznych, ręcznie wcale nie sporządza dodatkowych rachunków oraz nie zarabia skromnie (najbardziej jako główna księgowa w dużej firmie).

Prowadzenie rachunków jest najistotniejszym obszarem w każdej instytucji, nawet w takiej sytuacji, gdy jest prowadzona zdalnie oraz w związku z tym żadna księgowa nie pracuje stacjonarnie w wyodrębnionym pomieszczeniu. Do jej głównych obowiązków trzeba zaliczyć: sporządzanie rozliczeń okresowych, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, analizowanie badań statystycznych, wstawianie informacji do systemu księgowego, obliczanie należności dla rozmaitych instytucji, m in. GUS.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję razem ze zdobywaniem umiejętności ubiegać się o awans w firmie. Z pewnością najciekawszą funkcją jest funkcja głównej księgowej, która troszczy się o ruch środków pieniężnych w firmie. Prócz tego zajmuje się kwestiami oficjalnymi, zawiaduje pracownikami oraz ma zawsze na oku rozrost własnego wydziału.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję jeszcze utworzyć własną działalność gospodarczą, więc rozwijać swoje biuro rachunkowe oraz we własnym zakresie obsługiwać Odbiorców. Tutaj aczkolwiek wskazana jest akceptacja Ministra Finansów – trzeba potwierdzić wyspecjalizowanie w zawodzie oraz zdać egzamin (po zrealizowaniu wybranych studiów). Żeby dostać zatrudnienie jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba „wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Sporządzanie księgowości nie jest takie proste. Musimy bezwarunkowo rozumieć konkretne imperatywy, razem z tymi, jakie są od kilku dni aktualne. Księgowa powinna posiadać zatem obszerną wiedzę, bowiem to na jej barkach leży odpowiedzialność za pieniądze przedsiębiorstwa. W przytoczonym przypadku niezastąpione jest ukończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse czy rachunkowość (profile na niektórych uniwersytetach potrafią się troszeczkę od siebie odróżniać). Ogólnie rzecz ujmując nie chodzi tu o zaprezentowanie tytułu magistra, ale o wystarczającą wiedzę. A takiej wcale nie można otrzymać na innych specjalizacjach. W odpowiednim czasie księgowa jest zobowiązana nabyć certyfikat księgowego, jeżeli pragnie, np. prowadzić własną firmę. O certyfikat mogą ubiegać się osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku średniego wykształcenia oraz trzy lata po skończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa prócz umiejętności wyuczonych, jest zobowiązana posiadać jednocześnie umiejętności „wrodzone”, np. precyzję oraz rzetelność w realizowaniu jakichkolwiek funkcji. Jeden błąd w księgach w niektórych przypadkach może mieć tragiczne skutki dla całej firmy.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z usług specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa (w których spotykamy się z olbrzymim obiegiem środków finansowych), lecz także mniejsze oraz osoby fizyczne. Księgowa jest w stanie zaoferować każdemu Klientowi usługi z obszaru opracowywania księgi zysków oraz wydatków (KPIR), robienia pełnej oraz częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, sporządzania rozliczeń z US, a także przygotowywania sprawozdań, np. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto mieć na uwadze, że zadaniem osoby funkcjonującej w rachunkowości jest uzupełnianie wiedzy oraz doskonalenie umiejętności. Mówiąc inaczej, stopnia magistra jest wyłącznie podstawowym wymogiem do wykonywania owego zajęcia, zaś doświadczenie tym, czym mamy szansę zjednać ogromną liczbę Kontrahentów.

Ostatnio niesłychanie modna stała się „księgowość online” bądź oferta „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. W takim przypadku Konsumenci wcale nie muszą wyruszać z mieszkania czy instytucji, aby ich rzeczy zostały bezproblemowo załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się w uprzednio omówionym miejscu oraz zabiera wszelkie dokumenty do rozliczeń. Jest w stanie także zostać w firmie, której pomaga oraz tam w oka mgnieniu dokonać rozliczeń.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest interesującym rozwiązaniem dla księgowych, jakie od kilku lat pracują w takiej specjalności oraz stąd nie chcą obecnie zatrudniać się u kogoś. Otwarcie przedsiębiorstwa rachunkowego jest powiązane jednak z paroma postulatami, przykładowo znacznymi nakładami budżetowymi. Koszt otwarcia swojego przedsiębiorstwa rachunkowego zależy głównie od rejonu, w którym miałoby się ono znajdować. W śródmieściu wydzierżawienie lokum będzie o wiele kosztowniejsze niżeli na obrzeżach. Trzeba wiedzieć, że sporą liczbę papierów można spokojnie załatwić online. Więc mobilne biuro księgowe jest rzeczywiście świetnym wyjściem, szczególnie, jeśli właśnie zaczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Do utworzenia biura księgowego niezbędne są: zarejestrowanie swej firmy, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego oraz obligatoryjne ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie wolno rzucać Klientom przypadkowym stawek, np. takich, jakie przyuważymy w cennikach pozostałych przedsiębiorstw. Cennik jest zdeterminowany kilkoma rzeczami: reputacją firmy, lokalizacją przedsiębiorstwa oraz charakterem obsługi. Sporządzanie pełnej rachunkowości potrafi wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Zazwyczaj wykonuje się podział na ilość dokumentów.

Jeśli pragniesz wiedzieć o wiele więcej, kliknij w odsyłacz w tym miejscu

Biuro rachunkowe

Komentarze są wyłączone.