Księgowość – zawód, zakres obowiązków i perspektywy

kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi
Spisywanie umowy najmu okazjonalnego
12 kwietnia, 2017
odszkodowania toruń dochodzenie odszkodowań kancelaria odszkodowawcza
Dochodzenie odszkodowań za wypadki
12 kwietnia, 2017
księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Jakie są obowiązki księgowej?

Księgowość sporej liczbie osób wiąże się z czasochłonnym wypisywaniem dużych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła pochyloną nad kalkulatorem oraz skomplikowanymi przeliczeniami oraz niezbyt dobrym wynagrodzeniem Bez wątpienia niniejszy obraz pasuje bardziej do sceny z filmu, aniżeli do sytuacji faktycznej. W praktyce księgowa ma dostęp do specjalistycznych programów informatycznych, ręcznie w zasadzie nie tworzy żadnych rachunków oraz bynajmniej nie zarabia skromnie (w szczególności jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Rachunkowość jest najważniejszym działem w każdej firmie, choćby wtedy, gdy jest dokonywana na odległość oraz w związku z tym żadna księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wydzielonym biurze. Do jej nadrzędnych powinności kwalifikuje się: przygotowywanie wszelkich rozliczeń firmy, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, analizowanie danych, notowanie danych do systemu księgowego, obliczanie należności przede wszystkim dla różnych instytucji, przykładowo ZUS.

Osoba zajmująca się księgowością ma szansę razem ze zdobywaniem zdolności starać się o awans w firmie. Bez cienia wątpliwości najatrakcyjniejszą posadą jest praca głównej księgowej, która weryfikuje przepływ środków finansowych w firmie. Poza tym zajmuje się rzeczami urzędowymi, zawiaduje pracownikami oraz dba o rozwój własnego działu.

Każda księgowa ma możliwość także otworzyć swoją działalność gospodarczą, czyli prowadzić indywidualne biuro rachunkowe oraz we własnej osobie obsługiwać Interesantów. Tu jednakże pożądana jest licencja Ministra Finansów – trzeba potwierdzić wyspecjalizowanie w zawodzie i pozytywnie zdać test (niedługo po skończeniu wybranych studiów). Aby otrzymać pracę zarobkową jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba „wyrabiać” dodatkowej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Opracowywanie księgowości w zasadzie nie jest takie banalne. Powinniśmy zdecydowanie rozumieć określone imperatywy, jednocześnie z takimi, które obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi koniecznie posiadać w takiej sytuacji dokładną wiedzę, gdyż to ona odpowiada za zasoby finansowe firmy. W owym przypadku wskazane jest skończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse czy rachunkowość (specjalizacje na wybranych uczelniach potrafią się nieco od siebie odróżniać). Ogólnie rzecz ujmując nie chodzi tutaj o zaprezentowanie tytułu magistra, lecz o konieczną wiedzę. A takiej nie da się zyskać na innych kierunkach. W odpowiednim czasie księgowa musi odebrać certyfikat księgowego, jeśli zamierza, m. in. prowadzić własną firmę. O certyfikat mają szansę ubiegać się osoby mające dużą wiedzę w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia i trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji uzyskanych dzięki praktyce, jest zobowiązana posiadać również umiejętności „wrodzone”, np. wnikliwość i obowiązkowość w wykonywaniu wszelkich powinności. Pojedynczy błąd w wyliczeniach potrafi mieć dramatyczne skutki dla całej firmy.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z obsługi profesjonalnego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa (gdzie mamy kontakt z dużym przepływem środków finansowych), lecz również mniejsze i Klienci indywidualni. Księgowa może zaproponować każdemu Odbiorcy usługi z działu opracowywania księgi wpływów i odpływów (KPIR), robienia pełnej i częściowej rachunkowości, kadr i płac, opracowywania rozliczeń z US, jak również projektowania zestawień, przykładowo dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dobrze jest pamiętać, iż zobowiązaniem osoby funkcjonującej w rachunkowości jest zgłębianie wiedzy oraz rozwijanie umiejętności. Słowem, ukończenie studiów jest tylko bazą do wykonywania niniejszego fachu, a doświadczenie tym, czym mamy możliwość pozyskać wielu Odbiorców.

Ostatnio niezwykle popularna stała się „rachunkowość online” bądź pomoc „mobilnego biura księgowego”. W takim przypadku Konsumenci absolutnie nie muszą wyruszać z budynku albo placówki, aby ich rzeczy zostały dogodnie załatwione. Księgowa osobiście pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu oraz pobiera wszelkie materiały do zestawień. Może również zostać w firmie, dla której świadczy swoje usługi i tam od razu zająć się daną sprawą.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest interesującym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, które od paru lat realizują się w tym fachu i w zasadzie nie planują aktualnie zatrudniać się u kogoś. Uruchomienie przedsiębiorstwa księgowego jest powiązane jednak z kilkoma postulatami, przykładowo znacznymi wydatkami finansowymi. Koszt otwarcia swego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony głównie od miejsca, w jakim miałoby ono funkcjonować. W centrum miasta wypożyczenie lokum będzie o wiele kosztowniejsze aniżeli na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, że dużą liczbę druków można bezproblemowo załatwić online. Więc mobilne biuro księgowe jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z samodzielną pracą. Na potrzeby uruchomienia biura księgowego wskazane są: zarejestrowanie oddzielnej firmy, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego oraz standardowe ubezpieczenie OC w wysokości przynajmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie można dyktować Kontrahentom przypadkowym cen, np. takich, które odnajdziemy w taryfikatorach konkurencyjnych firm. Cennik jest uwarunkowany paroma rzeczami: pozycją przedsiębiorstwa, położeniem przedsiębiorstwa i poziomem obsługi. Przygotowywanie pełnej rachunkowości może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Każdorazowo przeprowadza się podział na ilość formularzy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o wiele więcej, kliknij w odsyłacz tutaj – Biuro rachunkowe Toruń

Komentarze są wyłączone.