Kupujemy dom. O tym należy pamiętać

Pozycjonowanie lokalne - dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Pozycjonowanie lokalne – znajdź Odbiorcę z Twojej miejscowości
4 sierpnia, 2017
banery led - telebimy - ekrany led
Banery LED i telebimy – zachwyć odbiorców
10 grudnia, 2017
Kupujesz dom? Przeanalizuj szczegóły

Zakup domu dla wielu jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po czasie życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Wieczorami sprawdzamy oferty biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym nawale odszukać tę, która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się zacząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeśli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, domek mający 70 m² będzie za mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Rozpatrzyć należy też sprawę garaży. Teraz jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie istniejącego już garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Zbyt mała będzie blokować, a nie po to decydujemy się na dom. Początkowo należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do sklepów.

Stare kontra nowe

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany dom od pośrednika. Nowy dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi odczucie nowości. Używany dom także ma swoje plusy. Najczęściej stoi on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to dogłębnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Stare, domy posiadają własny charakter i urokliwe wnętrze. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest ważna. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Położenie wpływa na cenę. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie miejskim mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy porównać cenę działki na Wrzosach czy w Czerniewicach i zbliżoną nieruchomość w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście istotne sumy i w takim wypadku koniecznie trzeba to dobrze przeanalizować.

Kupujemy dom – zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to kluczowa kwestia do zbadania. Koniecznie należy zbadać, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Koniecznie trzeba przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przeanalizowanie akt przed zakupem, to mniej problemów prawnych po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo drobiazgowo zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny musi sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na to żałować pieniędzy albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgorsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Równie ważną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości ważna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad innymi sposobami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Jeśli kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to ważna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z nieruchomością. W przypadku używanego domu należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

Gdzie znaleźć najlepszy dom? Sprawdź

Komentarze są wyłączone.