Optymalizacja witryn WWW

E-sklep zaprojektowany przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Księgowość elektroniczna
21 września, 2020

WordPress oferuje wiele funkcji do tworzenia witryn WWW, ich projektowania oraz prowadzenia. Dzięki możliwościom WordPressa budowane są witryny, jakie da się bez przeszkód rozwijać także z uwagi na pozycjonowanie. By optymalizacja strony internetowej na WordPressie była skuteczna, warto sprawdzić wtyczki i narzędzia zaprojektowane do optymalizacji oraz {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Pierwszym narzędziem szczególnie przydatnym do optymalizacji witryn WWW jest przygotowany przez Google Page Speed Insight. Takie narzędzie głównie analizuje czas, jakiego wymaga przeglądarka, aby w zupełności wyświetlić stronę . Na podstawie danych Google ocenia witrynę w skali od 0 do 100 punktów. I choć sam Page Speed nie zwiększa pozycji, tak niska ocena punktowa może wywołać jej obniżenie. To co przydatne w funkcjonowaniu tego narzędzia, to pełna analiza analiza danych, jakie oddziałują na ten lub inny wynik. Dzięki temu wiadomo, jakie elementy wymagają poprawy. Między innymi należy zmniejszać rozmiary obrazów, usuwać elementy blokujące renderowanie, usuwać niepotrzebne już kody CSS, JavaScript lub wtyczki.

Google Lighthouse

Mocno rozbudowanym narzędziem optymalizacji witryn WWW na WordPress jest także narzędzie Google Lighthouse, zamieszczone bezpośrednio w przeglądarce. Funkcjonuje w podobny sposób do Page Speed Insight, ale jest nieco bardziej funkcjonalne, z uwagi na obecność 5 kategorii. Pierwszą jest wydajność strony. Analizuje witrynę z uwagi na jej działanie. Określa między innymi czas ładowania strony, wskazuje niepotrzebne kody CSS, JavaScript, pokazuje elementy niezbędne do poprawy, aby poprawić wydajność. Drugim parametrem jest dostępność. W tym dziale ważna jest wygoda użytkownika. Analizowane są między innymi opisy alternatywne, przystępność języka oraz odpowiednia struktura.

Następny parametr – best practices – ocenia funkcjonalność strony WWW z myślą o użytkownikach. Na przykład sprawdza możliwość wklejania haseł, kwestie techniczne jak właściwe rozmiary wyświetlanych obrazów oraz dobre zastosowanie kodów HTML. Google Lighthouse analizuje witrynę także pod względem wskaźników SEO. Bada między innymi obecność opisów meta lub atrybutu alt dodawanego do obrazów. Ostatnia z kategorii, czyli PWA (Progressive Web App) ma za zadanie sprawdzać, czy witryna zawiera funkcję aplikacji offline oraz czy dobrze działa w formie mobilnej. Tak szczegółowy audyt pokazuje wszelkie niedociągnięcia, jakie trzeba zmienić dla jak najlepszej optymalizacji strony internetowej na WordPressie.

Test My Site with Google

Test My Site w odróżnieniu od Lighthouse oraz Page Speed Insight skupia się w głównej mierze na mobilnych urządzeniach. Najważniejszej ocenie podlega czas ładowania witryny oraz sposób pokazania jej na telefonach. Test My Site oferuje szczegółowy raport wskazujący co należy zmienić. Między innymi ocenia zasoby utrudniające renderowanie, efektywność JavaScript, a także podpowiada usunięcie niepotrzebnych narzędzi. Test My Site pokazuje także ulepszenia, jakie pomogą dostosować witrynę do potrzeb użytkownika, np. działanie witryny offline dostępnej z każdego urządzenia. Test My Site with Google pokazuje także usprawnienia związane z takimi działaniami, jak łatwa metoda logowania, rejestracji czy płatności. Google gwarantuje szeroki zakres narzędzi pokazujących istotne usprawnienia dodatnio wpływające na optymalizację strony internetowej.

Wtyczki do optymalizacji witryn WWW na WordPressie

Obok narzędzi oferowanych przez Google do optymalizacji witryn na Wordpresie da się zastosować także przygotowane w tym kierunku wtyczki. Logując się do WordPressa otrzymuje się nieograniczony dostęp do bezpłatnych oraz płatnych wtyczek, jakie posiadają wiele funkcjonalnych dodatków, wzbogacających strony internetowe. Wtyczki powiązane z optymalizacją mają za zadanie wprowadzanie funkcji, jakie wpływają na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki WordPressa jest optymalizacja od strony kodów HTML oraz CSS. Poprzez tę wtyczkę eliminowane są niepotrzebne znaki w kodzie HTML. Dzięki niej możliwa jest także optymalizacja czcionek i obrazów. Co więcej wtyczka Autoptimize przenosi skrypty do stopki, w ten sposób skraca czas wyświetlania samej strony.

Yoast SEO – to wtyczka, jaka sprawdza strony, podstrony, wpisy itp. z uwagi na poprawność elementów SEO np. fraz kluczowych, atrybutów alt, meta danych lub parametrów title. Za pomocą tej wtyczki możliwa jest edycja tych poszczególnych elementów, a ponadto wtyczka pokazuje poprawnie wykonane elementy oraz te, jakie należy zmienić w treści, aby uzyskać jak najwyższe efekty optymalizacji strony internetowej na Wordpresie.

W3 Total Cache – odpowiada za czas wyświetlania strony. Za pomocą generowanych reguł podnosi wydajność strony dzięki czemu wyświetla się ona o wiele szybciej. Zarządza tworzeniem pamięci podręcznej (cache), jej czyszczeniem oraz na kompresję kodów np. CSS oraz HTML. W ten sposób przeglądarka zapisuje statyczne pliki w czasie pierwszego włączenia strony, a przy kolejnych razach wyświetla ją bez obciążania serwera www.

Optymalizacja stron

Komentarze są wyłączone.