Dentysta dziecięcy

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u stomatologa mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też złe doświadczenia na myśl o obowiązkowych wizytach u stomatologa szkolnego, który gwałtownie wpychał duże paluchy do ust, rozrywając nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu dziecku takich przeżyć i pokazać mu, że zdrowie zębów jest istotne, należy dobrze wybrać lekarza, który nie wystraszy, a przyciągnie malucha. Jakie warunki musi spełniać dobry stomatolog dla najmłodszego pacjenta?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Znawcy tematu podają, że pierwsza wizyta u dentysty powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Dentysta, który nierzadko przeraża dorosłych, tym bardziej może być powodem stresu dla malucha. Jeśli zatem masz w planach zapisać swoje dziecko do stomatologa, zdecyduj się na tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi dedykowane dzieciom. Wiele gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci oferuje wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To powolne oswajanie się najmłodszych z gabinetem stomatologicznym. Najważniejsza jest przednia zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg stomatologiczny na maskotkach. Istotny jest również udział rodziców w pierwszej wizycie- muszą oni dawać dzieciom przykład-  najpierw mogą sami zbadać ząbki, spokojnie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Maluch wyczuwa strach rodziców, dlatego niezwykle ważna jest też luźna rozmowa z lekarzem i tłumaczenie maluchowi bazowych zasad pielęgnację jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet stomatologiczny

Wielobarwne fotele w kształcie zwierząt, kolorowanki,klocki  w poczekalni, telewizor z kreskówkami odwracające uwagę malucha, pastelowe kolory, postacie z ulubionych kreskówek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne dentysty… Może się wydawać, że to tylko mało ważne detale, jednak dla malucha mają one duże znaczenie. Dobrze zaaranżowany gabinet lekarski sprawia, że mały pacjent czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dla niego dziwne. Dzięki temu nie wpada w panikę i łatwiej odwrócić jego uwagę i przeprowadzić potrzebne zabiegi.

  1. Najnowocześniejsze formy znieczuleń dla dzieci

Zdarzają się osoby, które uznają, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście jest to wyssane z palca! Chore mleczaki regularnie niszczone są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie zębów mlecznych może skutkować natomiast do wad zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie kontrolować stan uzębienia malucha i nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego niemal każdy z nas, z dreszczem, wspomina pierwsze stresy na fotelu u dentysty, czy ból przy wierceniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko kolorowymi gabinetami dla dzieci ale także nowoczesnymi sposobami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się odprężone a nawet nieco otumanione. W tym miejscu należy podkreślić, że sedacja jest w stu procentach bezpieczna dla dziecka i ma o wiele mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko zastosowanie budzącej strach strzykawki, ale też niemiłe uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą nowoczesną metodą jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? Jest to całkowicie bezpieczna, choć innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięk o różnym natężeniu i stopniowo wprowadza małego pacjenta w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, podobnie jak sedacja, bardzo bezpieczny i szeroko rekomendowany przez stomatologów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby użycia strzykawek, a do tego unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W wielu gabinetów stomatologicznych wśród usług dla dzieci możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych plomb. W tym wypadku jednak możemy z całą pewnością powiedzieć, że „to tylko mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać wypełnienie w ulubionym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Przy wyborze gabinetu dla swojego dziecka zwróćmy też uwagę na samego dentystę. Musi on być nie tylko doskonale wyszkolony i profesjonalny. Koniecznie musi lubić najmłodszych, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało dentyście i się go nie obawiało, dlatego ważne jest, czy wybrany przez ciebie stomatolog ma odpowiednie podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty dentysta powinien też wytłumaczyć maluszkowi w jaki sposób będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co właśnie się dzieje w ustach malca. Bardzo dobrze świadczy o dentyście, jeśli dodatkowo opowie i zaprezentuje naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje zęby- w jaki sposób i jak często je czyścić i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u stomatologa warto też nagrodzić szczoteczką do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to całkowicie fajna rzecz, której nie należy się obawiać.

www.dentysta-grudziadz.pl

Komentarze są wyłączone.