Radiologia w gabinecie dentystycznym

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzatory do domu i biura – Montaż i serwis
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Prześwietlenie RTG w stomatologii

RTG u stomatologa służy tak naprawdę celnej diagnozie . Dentyści zlecają badania rentgenowskie, żeby mogli osiągnąć potrzebne dane dotyczące umiejscowienia oraz kondycji zębów w szczęce. Zazwyczaj dzięki temu następuje przybliżenie dolegliwości, ukrytych, w trakcie zwyczajnego badania kontrolnego.

Radiologia u stomatologa to RTG zębów. Zazwyczaj te prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe zapisuje obraz 2-3 zębów. Zaletą zdjęcia punktowego jest to, że drobiazgowo pokazuje pojedyncze zęby, dzięki czemu upraszcza dentyście diagnozę. Z kolei zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne odsłania cały komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne odsłania położenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, które przybliża obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich i podniebienia twardego.

Wskazania do badań RTG w dentystyce

Zdjęcia radiologiczne zębów u stomatologa przeprowadza się dla różnych specjalizacji w dentystyce. Zazwyczaj, fachowego wykorzystania radiologii, dentysta potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, ortodoncji, protetyce i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

Radiologia zębów przynosi efekty rozpoznawaniu chorób dziąseł, zębów, okołowierzchołkowych tkanek, stanów zapalnych, zmian przy kościach – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – lub zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie włączają się także jako podstawowy element przed zabiegami i leczeniem, które potrzebują uprzedniego rozpoznania umiejscowienia zębów. W taki sposób dentysta ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk stwierdza, jak wielką lukę powstałą po utraceniu zęba albo zębów, trzeba wypełnić.

Jeśli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku i doznał urazów mechanicznych zębów lub szczęki, stomatolog także wysyła go na podjęcie radiologicznych badań. RTG zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże miejsce narzędzia, jeśli utkwiło ono w kanale zęba, a także jest koniecznym elementem diagnostyki raka.

Najczęściej stomatolog zleca powtórzenie badań RTG po ukończeniu leczenia, by stwierdzić jego skuteczność.

Jak przebiega RTG zębów u dentysty?

Obecnie przeważnie w gabinetach dentystycznych realizuje się zdjęcia RTG na miejscu od razu w trakcie wizyty. To spore uproszczenie dla pacjentów, ponieważ mogą uniknąć rejestrowania się na następną wizytę, ani specjalnie szukać pracowni radiologicznej. Pomimo obaw pacjentów wykonanie zdjęcia radiologicznego zębów nie boli oraz nie oczekuje od pacjenta szczególnych przygotowań. Wolno normalnie zjeść śniadanie, napić się oraz wziąć swoje leki.

Obowiązującym wymaganiem przed prześwietleniem RTG zębów jest usunięcie wszystkich przedmiotów z metalu z okolicy szyi i twarzy. Zatem na RTG u stomatologa należy przyjść bez biżuterii i spinek, a minutkę przed badaniem trzeba ściągnąć protezy, okulary i słuchowy aparat.

Samo zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa zajmuje raptem kilka sekund, tym bardziej, że obecnie przy rozwoju technologii, zazwyczaj jest to już zdjęcie w formie cyfrowej. Warto dodać, że stomatolog, który wykonuje RTG przedstawia pacjentowi szczegóły i informuje go o kolejnych etapach badania.

Zdjęcia RTG wywołują niepokój, z powodu promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, wpływa na organizm, jednak nie trzeba się martwić, ponieważ w trakcie wykonywania prześwietlenia RTG zębów u stomatologa, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Organizm pochłania bardzo małą dawkę, a dodatkowo każdy pacjent zakłada specjalny fartuch ochronny. Należy pamiętać, by nie wykonywać RTG bardzo często, co najwyżej co pół roku, z tego względu warto nie zapominać, kiedy wykonywało się je ostatnim razem. Prześwietleń RTG muszą omijać kobiety w ciąży, niezależnie od tego, czy mają je mieć wykonane dla stomatologa czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, żeby ciężarna zrezygnowała z badania.

Plusy radiologii cyfrowej w stomatologii.

Skoro RTG zębów można wykonać w gabinecie stomatologicznym w cyfrowo, warto zauważyć zalety tego rozwiązania. Dotychczas rolę nośnika RTG pełniła klisza, która zwykle zajmowała sporo miejsca oraz mogła bez trudu ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego RTG w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, ponieważ pliki można zachować w komputerze. To szczególna zaleta, dlatego że umożliwia ona podawanie prześwietlenia RTG w wybrane miejsce, bez przymusu noszenia całkowitej dokumentacji badań radiologicznych. Stomatolog może je obejrzeć oraz dowolnie powiększać zdjęcie. RTG w tej formie jest zdecydowanie trwalsze, ponieważ ciężko je uszkodzić.

Warto zauważyć, że technika radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wydzielania odpadów, które powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

To badanie jest szczegółowe i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.