Projekty ogrodów – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – Kupujemy dom
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Kursy angielskiego toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i porządnego przygotowania. Nim ogród stanie się wspaniałym miejscem, w którym odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność wspaniałych roślin, drzew i krzewów, warto zadbać o podstawy i rozpocząć projektowanie ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Nim przystąpimy do działania, warto jest mieć ułożony plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest teren, na którym powstanie projektowany ogród. Trzeba zgromadzić wszelkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice i co już się na niej znajduje. Taka wiedza pozwoli ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, dobrze jest rozeznać się we wszelkich czynnikach, które przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac nad ogrodem, należ też wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu uzależnione jest od tego, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci i czy powinien być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Dodatkowo dobrze jest ocenić, czy potrzebne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto oszacować w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a przy tym miał swój porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać, by unikać surowych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga też zadbania o możliwość swobodnego poruszania się. Trzeba pomyśleć o tym, w jaki sposób połączyć poszczególne części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest wyznaczenie podjazdu, bramy i furtek, a także dróg, które złaczą wszystkie te elementy w harmonijną całość. Trzeba pamiętać, by nie przesadzić z ilością dróżek, ale też, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, która posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą konieczne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się portale internetowe, dobre książki albo wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do domyślnego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Przydatne udogodnienia

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zatapiała ich zbytnio oraz, by przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby i instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się w pierwszej kolejności. W czasie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, ponieważ wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają fachową wiedzę na temat świata roślin. To projektant pomoże właściwie dopasować je do wizji klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a także oceni, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy planowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, aby raz zaprojektowany ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.