Systemy automatycznego podlewania trawników

Fryzjer – jak wybrać dobry salon
17 stycznia, 2020
Nowoczesne metody izolacji termicznych
28 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Jeśli chcemy, żeby ogród pięknie wyglądał, podstawowym elementem, jaki zachowa go w pięknym stanie jest nawadnianie. To za mało, by dbać o rośliny podcinając je, czy dopasowując je do gleby. Każdy ogród potrzebuje wody, ale tradycyjne sposoby podlewania nie dość, że zabierają sporo czasu oraz wysiłek, to jeszcze wymagają stałego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Średnio przyjmuje się, że tak samo jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu pośród innych czynności pielęgnacyjnych. Dlatego też wymyślono systemy nawadniania ogrodów, jakie będą „pamiętały” za nas o konieczności nawodnienia ogrodu, ale również mogą dopasowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Częste używanie zwykłej konewki zajmuje zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w maleńkim ogrodzie, ze względu na to część osób co najmniej podejmuje zakup węża ogrodowego. To znacznie bardziej komfortowe, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom można podłączyć wąż pod kran, co bardzo upraszcza dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką oraz stałego dolewania wody. Do ręcznego podlewania możemy dołączyć pistolet, jaki umożliwia dopasowanie ciśnienia wody, a także zatrzymanie wody bez potrzeby zakręcania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które wystarczy podpiąć pod wąż oraz które też ułatwiają nawodnienie ogrodu oraz znacznie zminimalizują wkład pracy.

Jeżeli myślimy o zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, lepiej zakupić system nawodnienia . Jednym z najprostszych jest specjalny sterownik elektroniczny zakładany na kran, który umożliwia programowanie momentu podlewania. Wadą tego sposobu są widoczne rozciągnięte po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba przyzywczaić się do widocznych. Instalacja dużego systemu nawadniania nada się nie tylko w największych ogrodach, ale także w niewielkich oraz mniejszych. System nawadniania wymaga dobrego zaangażowania w postaci planu oraz montażu całego systemu. Przeważnie system umieszczany jest pod ziemią. Wymagane jest zainstalowanie programatora, systemów rozlewających wodę, podpięcia do instalacji wodnej w postaci zaworów, a także zraszaczy, jakie potrzebnych do rozprzestrzeniania wody po całym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system musi być zainstalowany przed powstaniem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Pośród ogrodowych zraszaczy dostaniemy parę różnych rodzajów, jakie można użyć do nawodnienia ogrodu. Nadają się one wspaniale jako część składowa pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są niezwykle znane z uwago na to, że ich kluczową zaletą jest równe nawodnienie konkretnej części ogrodu. Wyposażone w nadające rozmiar strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za ciśnienie wody działają doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one dość niskie, ale ich bazową zaletą uznajemy to, że po wykonaniu pracy zanurzają się pod powierzchnią. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – przede wszystkim są kupowane, dlatego że mogą być wyregulowane w zakresie 360o. Bardzo dobrze zdadzą egzamin w podlewaniu trawy i posiadają sporo funkcji oraz są wyższe jakościowo od zraszaczy stałych. Bardzo polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Nośność wody może dojść 3-22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że możemy nawadniać w określonym czasie jedynie wybrany sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim są dobre w wytwarzaniu niewielkiej mgiełki, z uwagi na to okażą się najlepsze dla roślin, jakie nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie ogrodu liniami kroplującymi

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Przeważnie służą one podlewaniu korzeni roślin. Dlatego też będą dobre do podlewania drzew, żywopłotów krzewów ozdobnych oraz warzywników. Zaletą takiego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza łodyg, liści ani kwiatów, dzięki temu nie ryzykujemy poparzenia roślin. Dodatkowo jest to system niezwykle ekonomiczny, ze względu na ograniczenie użycia wody. Linie kroplujące wykonuje się z kabli z kroplówkami, jakie kroplują wodę. Kroplowniki wydajnie doprowadzają wodę do roślin dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się tylko na niewielkich przestrzeniach, do podlewania niewielkich skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozrośniętych żywopłotów. Ogromną zaletą jest możliwość prostej instalacji oraz wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się przede wszystkim w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

Usługi ogrodnicze Toruń

Komentarze są wyłączone.