Spisywanie umowy najmu okazjonalnego

dj na wesele dj łódź dj na imprezy
Etapy przygotowania dobrej imprezy – DJ, żartobliwe zaproszenie i menu
11 kwietnia, 2017
księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości
Księgowość – zawód, zakres obowiązków i perspektywy
12 kwietnia, 2017
kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi

kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi

Jesteś najemcą? Sprawdź zasady najmu okazjonalnego

Wynajmowanie mieszkania niekiedy może łączyć się z wielorakimi, a nieraz nawet niezmiernie uciążliwymi komplikacjami. W Internecie aż roi się od nowości dotyczących fałszywych najemców oraz nierzetelnych wynajmujących. Zrujnowane przedmioty, wyrwane siłą podłogi, zalane domy, brak realnej możliwości wyeliminowania najemców na skutek ciąży domownika – to naturalnie wybrane przykłady. Od dawna mieszkańcy czuli się naprawdę bezkarni, ponieważ w przewadze przypadków parafowali umowy bez wpisania daty wygaśnięcia. Jeżeli właściciel z dowolnego powodu pragnął wyswobodzić się od lokatorów, na starcie musiał oddać im wypowiedzenie z należytym wyprzedzeniem, a w dalszej kolejności mógł występować o eksmisję. Opisana sprawa mogła trwać jednakże latami, np. z powodu okresu jesienno-zimowego, w czasie którego w ogóle nie można wyrzucać mieszkańców lokali albo z powodu „polowania” na lokale socjalne od miasta. Z drugiej strony to posiadacze mieszkań własnościowych wielokrotnie nie podpisywali porozumień dotyczących wynajmu, obarczali wielkimi opłatami za remonty właśnie lokatorów bądź wcale nie zwracali kaucji. Kaucja jest zawsze zwrotna oraz wynajmujący ma z niej korzystać jedynie w przypadku istotnych zniszczeń w mieszkaniu w ogóle nie związanych z należytym używaniem albo wtedy, kiedy użytkownik nie zapłaci całkowitych opłat powiązanych z wykorzystaniem mieszkania, przykładowo wcale nie zapłaci za prąd.

Skala tematu przyniosła ustanowienie tzw. najmu okazjonalnego, jaki ma zapewniać skuteczniejsze zabezpieczenie zarówno dla wynajmującego prywatne mieszkanie, jak i dla domownika. Jest ona ważna wyłącznie w przypadku zatwierdzenia jej u notariusza. W innym przypadku jest po prostu nieważna i ogólnie rzecz ujmując nie będzie można na niej bazować. Wynajem okolicznościowy to odmiana wypożyczania lokali mieszkalnych skierowana do osób indywidualnych, jakie przez cały ten czas były w szarej strefie, a więc wynajmowały domy bez dodatkowych umów i jednocześnie wcale nie prowadzą w tym zakresie działalności gospodarczej. Koniecznie muszą to być ponadto osoby, jakie wynajmują lokale na termin nie dłuższy niżeli 10 lat.

Umowa najmu okazjonalnego – gdzie podpisać?

Zwłaszcza zobowiązanie dzierżawcy, w którym wskazuje lokal, do którego musi koniecznie się wyprowadzić w przypadku anulowania umowy lub eksmisji. W ogóle nie chodzi tutaj o humory właściciela mieszkania, a więc sprawy, kiedy bez zawiadomienia przemyka on do domu oraz przekazuje, że na drugi dzień wszyscy lokatorzy powinni się wyprowadzić. Głównie pierwsze – w ogóle nie jest to równoznaczne z prawem, zaś po drugie – wynajmującego także dotyczą określone przepisy. Właściciel powinien mieć kluczowy argument, żeby uznać, że postulaty umowy zostały przekroczone.

Pożądana jest też zgoda właściciela lokalu, do jakiego użytkownik ma przewieźć wszystkie swoje rzeczy w spornej sytuacji (zwykle podczas eksmisji). Większość mieszkańców posiada dom rodzinny lub „miejsce”, jakie samodzielnie komuś wynajmują. Powinni w umowie wprowadzić także miejsce zameldowania. Jakiekolwiek umowy, jakie w ogóle nie posiadają owych zaświadczeń, nie będą zatwierdzane przez notariuszy – nie spełniają bowiem nadrzędnych wymagań.

Jakie są opłaty powiązane z podpisaniem umowy najmu u notariusza? W przypadku notariuszy z Torunia jest to przeciętnie 1/10 zasadniczego wynagrodzenia za zatrudnienie. Wcale nie jest to zatem stawka rujnująca, a notariusze niejednokrotnie świadczą swoje usługi w przystępnych cenach. Odpłatność zawsze tyczy się wynajmującego, a więc osoby która jest gospodarzem domu. Jeśli wynajmujący próbuje obciążyć nas ową sumą (a także na przykład kaucją w wysokości 20-krotności comiesięcznego czynszu wynajmu…), wtedy korzystniej ustąpić z wynajmu. W interesie właściciela jest uchronienie się przed trudnymi sytuacjami z lokatorem, natomiast jeśli ktoś na początku posiada przytoczone wymagania, wtedy dużo lepiej odpuścić niż później nie uzyskać „zwrotnej kaucji”. A co ważne – zgodnie z przepisami kaucja mówiąc w skrócie nie powinna być wyższa niż 6-krotność czynszu wynajmu. Jeśli mamy niepewność co do wynajmującego, tymczasem chcemy znalezione lokum wynająć, bezwarunkowo należy wykonać (oraz wydrukować) wszystkie zdjęcia charakteryzujące wygląd domu przed wprowadzeniem się. Wszelkie spory w owej sprawie będzie można bezproblemowo wyjaśnić porównując stan domu z fotografii z tym, w jakim znajduje się po wyprowadzce.

„Lokator posiada prawo w takiej umowie żądać stałych comiesięcznych sum” (bez szansy ich powiększenia, jeśli lokator nie zgodzi się na to) – przytoczone zdanie usłyszymy od każdego notariusza z Torunia. Właściciel lokalu prywatnego dostaje od użytkownika czynsz najmu, czynsz administracyjny (jest całkowicie przesyłany do spółdzielni) oraz przyjmuje od niego fakultatywnie opłatę za, np. podłączenie do Internetu, w przypadku kiedy umowa była zatwierdzona przez wynajmującego mieszkania).

Posiadacz mieszkania własnościowego musi wspomnianą sprawę zgłosić do urzędu skarbowego oraz zapłacić podatek za dochód, jaki pochodzi z wynajmowanego lokalu. Dzisiaj opłata owa wynosi 8,5%, stąd bynajmniej nie jest bardzo wysoka. Wynajmujący mieszkania ma dwa tygodnie od przystąpienia do wynajmu na dostarczenie do urzędu stosownego potwierdzenia. Jeśli wciągnął Cię powyższy tekst, to kliknij w link tutaj – www.notariusze-torun.eu

Komentarze są wyłączone.