Escape room – pokój pełen tajemnic

Depilacja depilacja za pomocą wosku depilacja w toruniu depilacja rabaty
Depilacja laserowa i depilacja woskiem
28 marca, 2017
dekoracje ślubne toruń dekoracje na wesele dekoracje na uroczystości
Ciekawe dekoracje ślubne – ozdoby papierowe
1 kwietnia, 2017
Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Czym jest gra escape room?

Do niedawna na dominującym miejscu były gry online, które nie miały summa summarum nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co istotne – w ekspresowym tempie wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników zasiadało przy swoich komputerach w domu na niezliczone godziny i wkraczało w wirtualny świat (z myszkami takiej wydajności, że niełatwo było niewtajemniczonej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Skutek był taki, że relacje interpersonalne w ogromnym obszarze przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce sytuacje, w których osoby przebywające w tym samym domu (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, przesyłały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u albo grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o wyjątkowym wpływie technologii na ludzkie życie, z drugiej – o bierności, lenistwie oraz zaraźliwej niewrażliwości na innych.Mądrym przedsięwzięciem okazała się rewelacyjna atrakcja escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie zabaw wirtualnych, natomiast później przeszła ważne transformacje. Oparta była tylko na tekście pojawiającym się się na ekranie peceta, który tyczył się opisu pokoju oraz motywu: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, że zabawa fascynowała od samego początku. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Dopracowano grafię i tym samym przyszła era „point and click”, czyli gier toczonych przed monitorem peceta z myszką w ręku. Zabawa Escape room przybył także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zainteresowaniem. W niej nie ma czasu na typowe scenariusze czy przeciętne dialogi. Gracz jest przeniesiony do określonego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam ciekawe przedmioty, trzeba rozwiązać kilka skomplikowanych zagadek, wykazać się umiejętnością spójnego myślenia i pomysłowością. Escape room to gra akcji, która rozgrywa się na żywo. Nadrzędny punktem wszelkich poczynań jest opuszczenie pokoju razem z partnerami. Wydaje się, że to wszystko jest oczywiste. Gracze jednakże mają określony czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Co trzeba zrobić, aby wydostać się z pokoju?

Na wstępie wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin i godzinę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A odszukać w nim można naprawdę dużo wyjątkowych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie niewiadome i wyjść pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie w każdym zakamarku. Każdy pokój to kompletnie odmienna forma rozrywki. Scenarzyści opracowali je w najdrobniejszych szczegółach, by dostarczyć świetnej rozrywki oraz zadziwiać do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się uciec z z escape room. Kiedy zajdą takie okoliczności przybywa osoba trzymająca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na owym etapie towarzysze zabawy mogą od niej otrzymać informacje, w jaki sposób trzeba było uciec albo odpowiedź pozostaje tajemnicą. Atrakcją jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą odkryć historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że uczestnicy potrafią zaskoczyć samych twórców tajemnic oraz rozstrzygają je w twórczy sposób, czyli taki, którego nie przewidział scenariusz. Fundamentalnym warunkiem jest niewykorzystywanie siły, aby uciec z pomieszczenia.

Garaż słynnego żużlowca czy Smerfowa Kraina?

Pierwszym typem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że uczestnicy zakradają się do warsztatu znanego żużlowca i próbują odnaleźć sekret jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, tymczasem okazuje się nim nie sekret sportowca, lecz klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu oraz uciekną z pokoju? Innym wariantem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, w rezultacie są tunelem czasoprzestrzennym i gracze przenoszą się kilkadziesiąt lat wstecz. By powrócić do naszych czasów muszą rozwiązać wszelkie tajemnice i zniknąć z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom żyło się lepiej? Z jakich substancji stworzony został eliksir szczęścia? Trzeci rodzaj pokoju nawiązuje do słynnej opowieści o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na ujęciu smerfów przez podłego czarodzieja Gargamela do swojego niebezpiecznego zamku. Tam przygotowuje eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, żeby ocalić porwane smerfy. W zamku ukrywa się pełno pułapek, a zainteresowani są jedyną możliwością na uratowanie. Ostatni pokój, ma nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które właśnie kieruje się do nieznanego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest chętny? Escaping room można zamówić na wyjątkowe okoliczności (np. na urodziny, wieczór kawalerski) i dla pracowników instytucji, aby połączyć ich i zachęcić do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również opracować indywidualną propozycję, czyli dopasowaną do oczekiwań przyszłych graczy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Komentarze są wyłączone.