Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go znaleźć?

Naświetlanie lampą – najlepszy pomysł na wybielanie
21 września, 2020
Kto powinien zatrudnić firmę sprzątającą?
28 września, 2020

Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz jak go wybrać?

Wybierając się na podróż powinniśmy zadbać o dobre przyszykowanie. Szczególnie jeżeli jedziemy w góry lub czeka nas czasochłonne zwiedzanie, należy pamiętać nie tylko o zapakowaniu wody czy prowiantu, ale też ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób ceni sobie wyprawy z turystycznymi termosami, które przez długi czas zachowują chłód lub ciepło herbaty, kawy lub innego napoju. Które termosy są uznawane za najlepsze oraz dlaczego? Przeważnie szczególnie interesującym nas wyznacznikiem jest czas zachowywania temperatury, choć tak samo istotna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród szczególnie zananych termosów turystycznych znajdują się termosy producentów Stanley, Thermos oraz Esbit, z tego względu warto się im przyjrzeć.

Który termos turystyczny wybrać?

Chcąc wybrać termos turystyczny nalepiej zwrócić uwagę na kilka szczególnych elementów, które świadczą o tym, czy termos turystyczny spełni swoją funkcję w konkretnych warunkach, czy nie. Istotna jest tu wygoda, budowa oraz materiały, z których termos turystyczny jest wykonany. Im mocniej zależy nam na trwałości, tym powinniśmy nabyć termosu stworzonego z najlepszej jakości materiałów, które nie mają niebezpiecznych substancji oraz korzystnie wpływają na sprawne funkcjonowanie termosu.

Powinno się też zastanowić nad tym, by termos posiadał powłokę zewnętrzną, za pomocą której mamy pewność, że turystyczny termos nie ucieknie się nam z dłoni też w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie planujemy wędrówki, powinniśmy dopasować obszerność swojego termosu. Przeważnie termosy turystyczne dostępne są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wędrówka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na długie wycieczki lepiej zdecydować się na pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, którym powinniśmy się kierować, chcąc ocenić, który termos turystyczny wybrać jest oczywiście długość utrzymywania chłodu lub ciepła. W tej kwestii znaczący jest nie tylko sam czas zachowania zimna bądź ciepła, ponieważ w przypadku świetnych termosów będzie to nawet cała doba, ale też zakres temperatur. Żaden termos nie zatrznyma przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej zapełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. Żeby jednak termos turystyczny mógł być najlepszy, musi mieć dobry korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Przeważnie nakrętki są odkręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Szczególnie popularne termosy turystyczne

W sklepach możemy znaleźć sporo termosów turystycznych, jednak szczególnie znane oraz renomowane pochodzą od 3 producentów, od lat tworzących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także termiczne kubki (one mniej sprawdzają w trakcie długich wycieczek oraz charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne należą do firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one szczególnie cenione przez wielu pasjonatów podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich termosy?

Termosy turystyczne firma Stanley

Termosy firmy Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od prawie stu lat termosy ze stalowym wkładem są całkiem trwałe oraz przez lata uczestniczą w dalekich wyprawach. Zdaniem firmy są tak doskonałe, że mogą przetrwać długie lata w ciężkich warunkach, polegając na swoich właściwościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, umiejętność zachowania ciepła lub zimna zależy od napełnienia i wielkości termosu oraz jego budowy. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli termosy turystyczne firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z upływem przemijających godzin będzie stawała się nieco wyższa/niższa.

Termosy turystyczne firma Thermos

Drugą tak samo znaną oraz mocno zalecaną firmą projektującą termosy turystyczne oraz termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm produkujących termosy od lat, z porządnych surowców i materiałów. Ponadto Thermos tworzy termosy we własnych fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty marki Thermos zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firma Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy na rynku, w produkcji swoich termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich szeroka gama termosów i kubków zachęca pasjonatów podróży, a świetne parametry zachowywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, zachęcają, by co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zatrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można czyścić zaledwie korek, chociaż nie tyczy się to wszystkich modeli. Z reguły termosów umieszczamy w zmywarce, ponieważ silne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w trakcie mycia, może destruktywnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.

www.kubek-termiczny.pl/sklep/termos-stalowy-stanley-classic-1-3-l-zielony

Komentarze są wyłączone.