Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo
JAK PIELĘGNOWAĆ STOPY – Haluksy
18 lutego, 2019
Kursy jezykowe do certyfikatu z angielskiego toruń, ANGIELSKI TORUŃ
Certyfikaty i egzaminy językowe z Angielskiego – Jaki wybrać
7 maja, 2019

Czym są Haluksy

Haluksy są popularną dolegliwość ogromnej części społeczeństwa. Pośród osób zmagających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak ustrzec się przed haluksami, w jaki sposób ekspansję zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to wykrzywienie kości palucha u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Zaniedbane haluksy są powodem coraz większego bólu. Skąd się biorą? Deformacje te dotykają o wiele częściej kobiet niż mężczyzn. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy szpilki, które silnie eksploatują i wykrzywiają stopę. Buty na wysokim obcasie powodują zwiększone napięcie w przedniej części stopy. Paluch jest w takiej sytuacji mocno obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także środkowa krawędź stopy. U osób otyłych przeciążenia te są proporcjonalnie większe, a jeśli połączymy te czynniki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową ruinę dla naszych stóp.

Haluksy to przeważnie skłonność genetyczna- miękkość tkanki łącznej i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże genetyczne. Jeśli więc twoi dziadkowie lub mama mają kłopoty z haluksami, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

Jak zapobiegać

Przede wszystkim musimy zatroszczyć się o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być pod żadnym pozorem obcasy. Nie poleca się też kupowania butów z cienkimi noskami, w których stopa nie ma wystarczającej przestrzeni do prawidłowego ułożenia palców. Kobiety z haluksami powinny wykonywać systematycznie specjalistyczne ćwiczenia palców u stóp. Przede wszystkim należy dbać o prawidłową dietę i wyeliminowanie ewentualnej nadwagi. Jeżeli obserwujesz u siebie początki palucha koślawego, koniecznie idź do lekarza, który poleci ci odpowiedni środek, który zniweluje postępowanie deformacji.

Dzisiejsza medycyna oferuje różnorodne sposoby profilaktyki i zatrzymywania haluksów. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki zmniejszające dyskomfort wywołany przez deformacje. Często nasączone są specjalnymi olejkami przeciwzapalnymi;
separatory – pomagają ustawić paluchy i stopę w zdrowej pozycji, dzięki czemu ograniczamy tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty żelowe – są to lecznicze poduszki żelowe, które utrzymują stopę w odpowiedniej pozycji, zmniejszają nacisk i wstrzymują rozwój wykrzywień. Polecane są szczególnie dla kobiet, które bardzo często noszą wysokie buty.
wkładki metatarsalne – wykonane z silikonu; używa się je do korekcji płaskostopia poprzecznego i haluksów. Wkładki te korygują ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która łagodzi ból i stany zapalne, zmniejsza otarcia i rozkłada nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je przede wszystkim do profilaktyki haluksów ale też do przyspieszenia rehabilitacji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety trzeba operować)
Bunito duo – to korekcyjna szyna, która jest stosowana zarówno żeby zapobiegać zwyrodnieniom ale też by leczyć w pierwszej fazie haluksów. Szyna ta nie paraliżuje ruchów, działa zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat korygujący

Jeżeli leczenie profilaktyczne nie przynosi skutków lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie interwencja chirurga. Obecnie istnieje kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów opiera się na operacyjnej korekcji tkanek łącznych, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palców i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że kondycja twoich stóp potrzebuje poprawy, obowiązkowo pomyśl, czy twój tryb życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na podobne dolegliwości. Spróbuj zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeżeli masz problem z wagą, pomyśl nad kuracją odchudzającą. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby zaleci odpowiednie środki profilaktyczne. Warto pamiętać, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc należy o nie dbać. Jeżeli czujesz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu pracy Twoje stopy są opuchnięte, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by deformacje zwiększały się z dnia na dzień.

Szyna na haluksy

Komentarze są wyłączone.