Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń
Projektowanie ogrodów
15 sierpnia, 2019
Dekoracje weselne - swietlne kwiatowe balonowe - dekorowanie sal kosciolow samochodow
Dekoracje weselne sal
28 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, kiedy nie ma możliwości powtórzenia leczenia kanałowego albo kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on rozwinięty stan zapalny, którego symptomami mogą być dokuczliwe bóle, natężone podczas nagryzania. Towarzyszy im opuchlizna polika, uwypuklenia na dziąśle oraz w niektórych przypadkach nawet gorączka. Dochodzi do zapalenia poprzez reakcję organizmu na bakterie, które znajdują się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez usunięcie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest zupełnie bezbolesny. Dyskomfort i lekkie bóle występują dopiero później, w wyniku gojenia się rany, powstałej na skutek otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Umożliwia to odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał uzupełnia się stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny okrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zaleca się stosowanie mroźnych okładów oraz spożywanie chłodnych posiłków i napojów, najlepiej niezbyt gęstej konsystencji, aby nie wywołać krwawienia. Trzeba się również trzymać zaleceń i przyjmować wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To powszechny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Wykonuje się go, gdy pojawia się problem z zębami mądrości lub zapobiegawczo za pozwoleniem stomatologa chirurgicznego. Ósemki to zęby wyrastające w okolicach dwudziestego roku życia. Bywa tak, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, dlatego że ich wyżynanie wiąże się z silnym bólem. Problemem stają się jednak dopiero, gdy zęby te wyżynają się przekręcone lub jeżeli nie ma dla nich miejsca. W takich sytuacjach pacjenci decydują się na zabieg ekstrakcji. Ponadto czynnikiem może być ich złe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może doprowadzić do razwoju próchnicy. Profilaktycznie usuwa się je, gdy jest podejrzenie, że ząb będzie stwarzał problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na usunięcie ósemek są okolice dwudziestego roku życia, dlatego że organizm jest wciąż w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. W tym wieku kości są już całkowicie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do formy. Kiedyś zęby mądrości były człowiekowi niezbędne, jednak dziś spożywany pokarm uległ zmianie wraz z upływem czasu i tak naprawdę są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu zęba

Ekstrakcja nie kojarzy się pacjentom najlepiej, jednak dzięki rozwojowi technologii stomatologicznej nie zabiegu nie trzeba się bać. W celu złagodzenia bólu, chirurg stomatologiczny aplikuje znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja odbywa się zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Niezależnie od tego, w jakich warunkach utracono zęby, dobrze jest zdecydować się na wszczepienie implantu stomatologicznego. Jest to konieczne dla poprawnego stanu szczęki. Bez właściwego nacisku ona po prostu zanika. Implant zębowy doskonale odwzorowuje zęby naturalne. Za pomocą tytanowego korzenia zachowuje wszelkie poprawności w jamie ustnej i jest w pełni akceptowany przez organizm. Implant nie tylko dobrze ozwiercielda ząb, ale też wyglądem do złudzenia go przypomina. Nakładka porcelanowa doskonale wpasowuje się kolorystycznie w pozostałe zęby. Ponadto implantem stomatologicznym można wymienić nie tylko jednego, ale kilka zębów. W przeciwieństwie do protez ruchomych, implanty zachowują się dokładnie w ten sam sposób, jak zęby naturalne. Dyskomfort towarzyszy zazwyczaj przez krótki czas po zabiegu szczepienia implantu.

Przebieg zabiegu implantacji.

W pierwszej fazie odbywają się dogłębne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, ponieważ każda żuchwa ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Ważne jest, aby właściwie wybrać implant stomatologiczny, ze względu na to, że musi współgrać z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg przebiega bezboleśnie, ponieważ odbywa się przy znieczuleniu miejscowym i kończy się w ciągu 30 minut. Implant stomatologiczny jest zrobiony z dwóch części: tytanowego korzenia, który jest mocowany do kości i porcelanowej nakładki albo innego tworzywa, które odzwierciedla kształtem i kolorem naturalny ząb.

Zarejestruj się już teraz w  Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg może być wykonywany zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, czego wynikiem jest równy, idealny uśmiech. Może być to potrzebne do nałożenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu większej części korony zęba, co upraszcza zwalczanie próchnicy. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zmniejszczniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też rozwojowi nowych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a rezultat jest trwały. Pacjenci zazwyczaj decydują się na ten zabieg, dlatego że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog usuwa tkankę budującą dziąsła. Następnie można uzupełnić wszystkie braki w zębie przy użyciu korony porcelanowej albo podtrzymania wypełnienia. Całemu zabiegowi towarzyszy znieczulenie miejscowe. Pomimo tego, że nie jest to zawiła czynność, nadal jest to zabieg chirurgiczny, z którego mogą wynikać powikłania. Chirurg stomatologiczny daje wszelkie wskazówki dotyczące dbania o uzębienie, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Zaleca się spożywać miękkie lub płynne pokarmy oraz stosować okłady z lodu. Dodatkowo chirurg stomatolog przypisze receptę na leki usuwające ból.

Plastyka dziąseł

Nie wszyscy rodzą się z wspaniałym uśmiechem, bywa też tak, że dziąsła zbyt mocno przysłoniły zęby i to je w głównej mierze widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich opuchnięcia po zabiegach stomatologicznych, ale powodów jest więcej, zaliczane są do nich też np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, czy bruksizm. Jednak wszyscy pragną, żeby podczas uśmiechania się ukazywały się perfekcyjne zęby, a nie różowe dziąsła. Na szczęście jest na to jeden sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona wyłącznie estetyce, jest też stosowana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Odsłonięcie dziąseł pozwala na jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Chirurg stomatologiczny pozbywa się zbędnej części dziąseł. Następnie plastyka brzegu kości, pomaga zachować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu niezbędna jest właściwa higiena jamy ustnej. Pacjent powinien unikać szczotkowania zębów, ze względu na ryzyko pojawienia się silnego bólu, poprzez podrażnienie gojącego się miejsca. Dla zminimalizowania opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania wskażą wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na prawidłową troskę o higienę po zabiegu i podpowie jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów, którym trudni się chirurg stomatologiczny. Dochodzi do niego, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne środki leczenia nie skutkują. Lekarz musi dogłębnie przebadać w jakim stanie są korzenie i wtedy może stwierdzić potrzebę ich usunięcia. Dzięki temu powstrzymuje się postęp choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który nie wystaje powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wystawać bardziej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu aplikuje się znieczulenie miejscowe. Jest to niezbędne, ponieważ aby dotrzeć do korzenia, chirurg stomatologiczny nacina dziąsło, aby je otworzyć. Czasami korzenie są ze sobą połączone, wtedy niezbędne jest użycie piły żeby je rozdzielić. Zdarza się też, że konieczne jest przycięcie zęba. Wszystko uwarunkowane stopniem postępu choroby i połączenia korzeni oraz ułatwionego lub utrudnionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten odbywa się pod narkozą, chociaż dochodzi do tego tylko we właściwie wyposażonych klinikach i trudnych sytuacjach. Po zabiegu przez najbliższe dwie godziny trzeba wstrzymać się od spożywania posiłków i stosować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , dlatego pacjent, w razie konieczności, dostaje przypisane antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie wystaje na zewnątrz, dlatego że znajduje się pod błoną śluzową dziąsła. Utkwił w tkance kostnej lub w żuchwie. Brak miejsca jest najczęściej przyczyną zbyt ciasnego uzębienia, albo, jak w przypadku ósemek po prostu się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do dolegliwości bólowych oraz groźnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. stłoczenie zębów siecznych, czy dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb szybko zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość trudny i może wiązać się z powikłaniami. Na samym początku należy odsłonić zablokowany ząb z kości, później przeciąć tkanki w taki sposób, aby ryzykować krwotoku. Służą do tego odpowiednie narzędzia. Na końcu zatrzymywana jest krew i chirurg zszywa rany. Po zabiegu wymagane jest spożywanie tylko miękkich posiłków oraz unikanie gorących potraw. Pacjent dostaje receptę na leki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten jest związany z ryzykiem ukazania się powikłań, na przykład urażenie koron i korzeni zębów sąsiadujących. Może to prowadzić do ich obumarcia. W zależności od położenia, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w przypadku ekstrakcji trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg zwykle występuje u dzieci, wskazaniami do jego realizacji mogą być trudności z wymową, uniesieniem języka lub wysunięciem go na brodę, utrudnienie przy przystępowaniu do ćwiczeń logopedycznych, a czasami w przypadku nadmiernego ślinienia. Na te wszystkie czynniki mogą wpływać wędzidełka, których w jamie ustnej jest aż pięć. Najczęściej te dolegliwości są wyłapywane przez logopedę, to on znajduje nieprawidłowości, związane z wymową. Jeśli ich powodem jest wędzidełko, nie jest on w stanie pomóc dziecku, dlatego wysyła pacjenta do chirurga stomatologa, który operacyjnie przytnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zmniejszy ryzyko tworzenia twardych blizn, nawet osobom, które nie doświadczyły problemu z nieodpowiednią wymową. Zabieg jest jak najbardziej bezpieczny i nie zniechęca dzieci do chirurga stomatologicznego. Mimo, że przebiega bez znieczulenia, jest bezbolesny. Krwawienie jest tak naprawdę niewielkie, a zabieg szybki i prosty. Dodatkowo nie zmniejsza jakości życia codziennego i nie pozostawia dzieciom niechcianych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości doskwiera osobie dorosłej, nie ma przeszkód do wykonania zabiegu. Można się na niego zdecydować w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne wbrew pozorom są bardzo ważne, ponieważ to one szykują miejsce dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, gdyż próchnica może zagrażać także ich następcom. Ważne jest też, by nie usuwać ich zbyt wcześnie. Do usunięcia są dobre w momencie, gdy ząb stały, kryjący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak jest zębem przetrwałym, ponieważ zbyt długo zachował się w jamie ustnej. Jeśli nie wypadnie w tym czasie samodzielnie trzeba udać się do chirurga stomatologicznego, który stwierdzi, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Obecność zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem lub przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wyżynającego się zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najpowszechniejsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do innych należy konieczność ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które doprowadziły do rozwinięcia się próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować kłopotami w czasie wzrostu zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba w każdym wypadku powinna być ostatecznością. Nowoczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia daje nam liczne możliwości leczenia zębów. Zdarza się jednak jest już na to za późno. Wtedy ostatecznym sposobem na uratowanie zdrowych zębów jest usunięcie chorego. Powstrzymuje to rozwój próchnicy i innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli rosną zbyt gęsto. Bywa to potrzebne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Kiedyś był to bardzo popularny zabieg, jednak obecnie technologia stomatologiczna stosuje się go w szczególnych przypadkach. Zwykle najpierw są podjęte wszelkie kroki służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak straszny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny przed zabiegiem aplikuje znieczulenie miejscowe, co nie odbiera całkowitego czucia, a jednak zabieg odbywa się bez bólu. Potem zrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Następnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, by zerwać włókna ozębnej, a ząb urwał się od kości. Jeśli mamy do czynienia z większą ilością korzeni, często konieczne jest przecięcie zęba na kilka osobnych części, żeby uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny starannie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach zakłada szwy. Ból można odczuwać jeszcze na kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

 

Komentarze są wyłączone.