Nieruchomości Toruń – Kupujemy dom

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklep internetowy – jak otworzyć
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projekty ogrodów – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020
mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zakup domu dla wielu jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po latach życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Godzinami analizujemy oferty biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie nadwyręży naszego budżetu? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeśli masz liczną rodzinę, domek mający około siedemdziesięciu m² będzie zbyt mały i odczujecie brak miejsca. Przeanalizować należy też kwestię stanowiska garażowego. Obecnie jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie istniejącego już garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Niewielka będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. Początkowo należy uściślić ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do sklepów.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi odczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Stare, domy posiadają własny charakter i urokliwe pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest pierwszorzędne. Dom nie stoi w próżni. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszelkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Miejsce wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować cenę nieruchomości na Stawkach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę mające wpływ sumy i w takim przypadku należy przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Stan prawny

Jest to najistotniejsza kwestia do zweryfikowania. Priorytetowo należy zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Dane znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Koniecznie trzeba przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przestudiowanie papierów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo wnikliwie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto na to żałować pieniędzy albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Kolejną rzeczą o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób kluczowa jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi formami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Gdy decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z nieruchomością. W przypadku wcześniej zamieszkanego domu należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

Mieszkania Toruń

Komentarze są wyłączone.