Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki na podjeździe
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna pasywne
1 września, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR jest znane, z uwagi na porządne parametry izolacji termicznej. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród surowców wykorzystywanych do ocieplania , dlatego co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną mocną stroną, według której wyprzedza inne materiały izolacji termicznej jest metoda aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, dzięki czemu ściśle przylega oraz układa się w załamaniach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały izolacji termicznej trzeba skracać oraz dopasowywać, przez co ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych oraz zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, dlatego że pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Są dwie wersje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie konstrukcją oraz właściwościami, dlatego nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa używana jest z reguły do ocieplania natryskowego dachów, poddasza i powierzchni wewnętrznych. Doskonale sprawdzi się również w izolacji belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka najlepsza jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Ten typ pianki PUR można także położyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Ponadto piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Dlatego bez wysiłku można ocieplać natryskiem różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, np. drewno czy elementy metalowe, a nawet blachę. Lepiej, by przed ociepleniem powierzchnia została pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  W ten sposób zapewniamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR będzie się trzymać na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. Żeby przeprowadzić natrysk odpowiednio potrzebne są sprzyjające warunki, np. wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Kategoryzacja na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR motywuje różnica parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą budowę, dzięki czemu jest niezwykle elastyczna. Pianka ta po stężeniu jest półsztywna oraz stanowi wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz słabo chroni przed wilgocią. Ponadto otwartokomórkowa pianka ma niewielką wagę (około 8-10 kg/m3), więc w żadnym stopniu nie obciąża konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Z uwagi na to tak często wykorzystuje się ją do ocieplania fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po wyschnięciu staje się sztywna, więc nietrudno ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR należy pamiętać o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie UV, więc niezbędna będzie dodatkowa osłona. Co więcej zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to surowiec palny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Co więcej izolacja natryskowa pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów izolacji termicznej to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka łatwo się układa oraz ekspresowo utwardza, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, z uwagi na co nie spada na różnych powierzchniach, a z upływem lat nie gubi przyczepności ani swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, dzięki czemu się nie zniekształca. Co więcej kluczowe jest również to, że po właściwej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie emituje żadnych substancji szkodliwych ani pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą w głównej mierze z jej właściwości. Za minus możemy przyjąć niewielką odporność na promienie słoneczne, co prowadzi do kolejnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, co oznacza, że pali się, choć jest samo gasnąca. Też w tej sytuacji można zamontować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Dlatego też do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie stropu pianką

 

Komentarze są wyłączone.