ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Wentylacja klimatyzacjia i rekuperacja montaż i serwis Toruń
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

Okna pasywne w budownictwie

Kluczową korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która wspiera zmniejszanie wydatków na ogrzewania. Tym wśród najistotniejszych elementów wpływających na efektywność takiego typu budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność cechuje się przeważnie wysoką termoizolacyjnością. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach przeważnie nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien energooszczędnych wlicza się około 88-120mm, a ich pakiety szybowe przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla poparcia efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest także pianka poliuretanowa (PUR) o zbliżonych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o budowę profili pasywnych okien, zwykle spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Rodzaje okien pasywnych

Dużą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż cieszą się okna pasywne PCV. Takiego typu okna są kupowane z uwagi na szybki i prosty montaż, bezproblemowe czyszczenie oraz dość niską cenę. Aby jednak okna PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór oraz załączenie specjalnych uszczelek, które bronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są najczęściej kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Zwykle, żeby stały się pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Następnym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak samo jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wytyczne, jednak ich główną zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej korzystne właściwości termoizolacyjne, z uwagi na to niezbyt często stosuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić drewniano-aluminiowe okna, które łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy robione są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno można zamienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Myśląc o pasywnych oknach zwyke skupiamy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Niewielka strata ciepła jest widoczną zaletą w porównaniu do do kosztów przekazywanych na zachowanie najlepszej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Minimalne straty cieplne zapewniają zmniejszenie wykorzystania systemów grzewczych w ciągu zimy oraz klimatyzacji w trakcie lata. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien mniej zapłacimy za dogrzanie wnętrza lub ochłodzenie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z założeniem pasywnych okien będzie wyższy w porównaniu nieenergooszczędnych okien, zyski wynikające z dobrej termicznej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć też o dobrej izolacji akustycznej. Dobrze zainstalowane okna pasywne bardzo wydajnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed zawilgoceniem i powstawaniem pleśni i grzybów. Warto zwrócić również uwagę na zalety wynikające z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na rozbicie, natomiast wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić kupując okna pasywne?

W kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty poświadczające klasę danego produktu. Najlepiej zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, obszerność ramy i tworzywo, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto też pomyśleć nad dostosowaniem uszczelek i okien, które mają szczególny wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też właściwą wentylację. W ten sposób zdobędziemy dopływ czystego powietrza i tym samym nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały i antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie będzie zaaplikowane w poprawny sposób. Warto w tym kierunku zdecydować się na wynajęcie fachowca, który przeprowadzi montaż sumiennie. Błędny montaż prowadzi do tworzenia się mostków termicznych, gdzie będzie uciekało ciepło. To w poważnie zniży wartość okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ utraci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok dobrego montażu trzeba rozplanować rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Jeśli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien i czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania i potrzeby użycia dodatkowej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.