Ocieplanie pianką Toruń

Dentysta Bydgoszcz
2 lutego, 2021
Sprzątanie domów Toruń
2 lutego, 2021

Natryskowe ocieplanie pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR okazało się stosowane, dlatego że ma świetne parametry termicznej izolacji. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych wśród surowców stosowanych do ocieplania , dlatego co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Znaczącą mocną stroną, dzięki której prześciga inne materiały termicznej izolacji jest technika aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że ściśle przylega i formuje się w zgięciach i zakamarkach. Inne materiały termicznej izolacji należy przycinać i dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów i obniżenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozprowadzona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, ponieważ pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Dostępne są dwa typy pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą i atrybutami, co sprawia, że są dobre do ocieplania innych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR wykorzystywana jest zazwyczaj do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się także do ocieplania natryskowego belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  pianka zamkniętokomórkowa PUR przeznaczona jest do termicznej izolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i findamentów. Ten typ pianki PUR można również położyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad zimnymi pokojami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Dlatego bez trudu można natryskiem ocieplać różne, właściwie spreparowane powierzchnie, takie jak drewno lub elementy metalowe, a nawet blachę. Najlepiej, żeby przed ociepleniem powierzchnia została wyszorowana z brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą metodą zapewniamy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na swoim miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Żeby przeprowadzić natrysk zgodnie  wytycznymi niezbędne są odpowiednie warunki, np. temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Rozdzielenie na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę tłumaczy różnica właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest całkowicie plastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu staje się półsztywna i robi za wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalnia, ale słabo chroni przed wodą. Ponadto otwartokomórkowa pianka PUR ma niewielką wagę (około 8-10 kg/m3), więc ani trochę nie nadwyręża konstrukcji domu. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem wodoodporna. Z tej przyczyny tak często stosuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu robi się sztywna, dlatego nietrudno ją zniszczyć.

Kupując piankę PUR należy pamiętać o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na wpływ promieni UV, dlatego niezbędna będzie dodatkowa osłona. Ponadto według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, więc jest to materiał palny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych zalet pianki PUR należy jej łatwa i szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości i formowanie się do zakamarków i załamań, neutralizuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych tworzyw termoizolacyjnych to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka bez trudu się układa i szybko utwardza, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest mocno przyczepna, więc trzyma się na różnych powierzchniach, a z upływem czasu nie traci przyczepności i właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci objętości, co sprawia, że się nie deformuje. Szczególnie istotne jest także to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie wydziela substancji szkodliwych i pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą w głównej mierze z jej właściwości. Za wadę możemy wziąć słabą wytrzymałość na promienie UV, co dodaje nam dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Inną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, a więc pali się, ale jest samogasnąca. Też w tym przypadku można zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt małych warstw izolacyjnych. Dlatego też do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Komentarze są wyłączone.