Dentysta Bydgoszcz

Sklep internetowy przygotowany przez WordPress i WooCommerce
2 lutego, 2021
Ocieplanie pianką Toruń
2 lutego, 2021

Implant stomatologiczny – kiedy warto?

Implanty zębów wypełniają braki gdy wypadną zęby i są jednym z popularnych i najbardziej trwałych uzupełnień protetycznych. Po prawidłowo przebytym leczeniu podstawa implantu zęba jednoczy się z tkanką kostną, a umieszczona na nim korona do złudzenia udaje naturalne zęby.

Poprzez zastosowanie implantów da się uzupełnić nie tylko pojedyncze braki, a nawet cały komplet zębów. Implanty są także solidnym podłożem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z największych zalet implantów jest ich odporność. Przypuszcza się, że właściwie umieszczony implant może spełniać swoją rolę nawet całe życie. Zintegrowane z tkanką kostną, mimo upływu czasu nie tracą na swojej jakości, nie niszczą się i nie sprawiają kłopotów. Oprócz tego wykorzystanie implantów to duży komfort . Implanty stomatologiczne nie przemieszczają się i nie dopuszczają do tego, aby np. umieszczona na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Kto może mieć implant zębowy?

Głównie implantów stomatologicznych nie wszczepia się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest również trwający nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci oraz osób poniżej 16 roku życia, ze względu na wciąż trwający proces wzrostu szczęki.

Sporo przeciwwskazań nie wyklucza całkowicie możliwości wszczepienia implantów zębowych, ale powinny być one skonsultowane ze stomatologiem. Są to np. osoby zmagające się z wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą wymagają również ci, którzy latami nałogowo palą papierosy.

Implanty czy proteza – co wybrać?

Implanty proponują sporo możliwości naprawy piękna uśmiechu. Często bywa tak, że pacjent potrzebuje wymiany paru zębów, a niekiedy całego łuku.

Dentysta protetyk ma dostępnych parę rozwiązań, choć obecnie najczęściej wybieranymi sposobami są aplikacja implantów albo zastosowanie całkowitej protezy. Chociaż te rozwiązania świetnie ukrywają bezzębie, posiadają zarówno wady i zalety. Często korzystanie z protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta ze względu na np. nieodpowiednie uwarunkowania anatomiczne jamy ustnej. Takie protezy z czasem się niszczą. Raz na parę lat powinno się kupić nową protezę, ponieważ z biegiem lat wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Zastosowanie implantów zębowych z kolei zabiera większą ilość czasu z uwagi na na potrzebę włożenia implantu w kości szczęki i żuchwy, a za to implant może posłużyć do końca życia. Zaaplikowany implant przed zasadzeniem korony, jaka będzie imitowała ząb, musi zrosnąć się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy leczenie kanałowe?

Podstawowym założeniem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej przez prócznicę miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań dentysty wykonującego leczenie kanałowe, ale znaczna część zabiegów daje oczekiwane efekty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki ogromnej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest uratowanie zębów, które jeszcze jakiś czas temu były zwykle usuwane.

Tymczasem implanty uzupełniają naturalne zęby, a obok tego nie ulegają zniszczeniu, gdy pacjent przestrzega higieny zębów, implanty stomatologiczne służą dożywotnio. To oznacza, że nie ma potrzeby martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz ekastrakcja zniszczonego zęba i zastąpienie go implantem , jest bardzo często rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Czego się trzymać po wszczepieniu implantu zębowego?

Generalnie należy nie przygotowywać gorących pokarmów i przenieść się na półpłynną dietę. Nie powinno się korzystać ze części jamy ustnej. Zdaniem stomatologów niedobre jest również sprawdzanie językiem i palcami miejsca implantu, żeby zmniejszyć ryzyko podrażnień lub zakażenia. Należy odstawić palenie i alkohol, dlatego że wstrzymują proces zrastania się dziąseł. Co więcej co najmniej na czas  mniej więcej miesiąca nie należy wykonywać fizycznego wysiłku.

Niezwykle istotne w tym przypadku jest stosowanie się zaleceń stomatologa. Koniecznie jest regularne uczestnictwo w wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie stomatologa, kiedy tylko zauważy się alarmujące objawy.

Branie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych powinno odbywać się tylko zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa. Samodzielne zwiększanie dawek bez decyzji stomatologa może być niebezpieczne dla zdrowia. Nie zaszkodzi również płukać jamę ustną specjalnymi płukankami. Mają one zastosowanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.

W jaki sposób troszczyć się o implant stomatologiczny?

O implanty zębów należy troszczyć się podobnie do tego, jak o naturalne zęby. Podstawą jest regularne mycie co najmniej dwa razy na dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty zębów nie ulegają próchnicy ani korozji, należy o nie dbać z tak samo dużą uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach resztki pokarmów będą zbierać się przy linni dziąseł. To jest początkiem powolnego obniżania się dziąseł. Wtedy zazwyczaj odsłania się  tytanowy korzeń implantu stomatologicznego, w ten sposób tracąc dobry wygląd. Poza tym trzeba co najmniej dwa razy w ciągu roku odwiedzić gabinet stomatologiczny na kontrolę.

Dentysta Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.