Pianka PUR – ocieplanie nie tylko dla domu

Jak otworzyc sklep internetowy - poradnik
Jak otworzyć sklep internetowy – poradnik
4 stycznia, 2018
Serwis klimatyzacji i wentylacji
Serwis klimatyzacji i wentylacji – który wybrać?
11 stycznia, 2018

Wielu z nas chciałoby zamieszkać w domu, daje on większe poczucie prywatności. Realizacja takiego marzenia to ogromne wyzwanie logistyczne oraz finansowe. Za najtrudniejszą decyzję do podjęcia uznajemy wybór odpowiedniej działki. Budowa domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu trudnych decyzji. Schemat domu angażuje myśli na długi czas. Przeanalizować należy nie tylko właściwą powierzchnię, ale też rozłożenie pokojów. Wszystkie elementy muszą być idealnie dopasowane, tak żeby każdy mieszkaniec miał odrobinę prywatności. Pomyśleć należy także o zaplanowaniu ciągów komunikacyjnych w planie, dzięki temu łatwiej będzie przemieszczać się w domu. Ważną kwestią jest także wybór właściwej metody ogrzewania. Nie każda działka jest podłączona do sieci gazowej. W takim przypadku przemyśleć trzeba montaż ogrzewania węglowego lub olejowego. Decyzja ta ma wpływ nie tylko na późniejsze koszty ogrzewania, ale też na komfort klimat wewnątrz pomieszczenia.

Nawet najlepiej dobrany sposób ogrzewania będzie nieefektywny, gdy dom nie zostanie odpowiednio zaizolowany. Ciepło będzie uciekać. Największe straty są efektem niedokładnie zaizolowanego dachu. Dlatego sprawy izolacji nie należy bagatelizować. Sposób termoizolacji domu jest istotna. Stosowane są różne materiały: najbardziej rozprzestrzeniony styropian czy coraz popularniejsza pianka poliuretanowa, zwana dla ułatwienia pianką PUR.

Wybór jest ogromny

Najczęściej spotykanym materiałem wykorzystywanym do izolacji budynków jest spieniony polistyren. Ma on wiele plusów:jest lekki, nie obciąża konstrukcji. Jednak nie nie jest polecany do izolacji tych elementów domu, które są łatwopalne – dotyczy to przede wszystkim elementów z drewna. Opcją jest wełna mineralna. Jest ona droższą opcją, ale za to cenioną przez fachowców trudniących się izolacją. Wełna jest niepalna, idealnie chroni przed denerwującymi dźwiękami. Wykorzystywanie wełny wymaga jednak wzmocnionej konstrukcji dachu, bo produkt ten nie jest lekki. Wełnę trzeba zabezpieczyć przed wilgocią przez zastosowanie folii zabezpieczających. Nie są to wszystkie sposoby ochrony domu przed nadmierna utrata ciepła. Z roku na rok, coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Piankę wykorzystuje się wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan dostępny jest w wielu wariantach. Wytwarza się z niego miedzy innymi piankę wykorzystywaną do ocieplania. Powstaje ona z połączenia dwóch składników: żywicy i utwardzacza, jakim jest izocyjanian. Związki te doprowadza się do odpowiedniej temperatury i później poprzez zwiększenie ciśnienia tworzy się pianka, którą stosuje się do termoizolacji. Podczas natryskiwania pianka zwiększa swoją objętość i natychmiastowo twardnieje. W kilka chwil powstaje jednorodna warstwa, która szczelnie wypełnia wszystkie luki. Pianka idealnie trzyma się niemal każdego podłoża. Niepotrzebne są dodatkowe mocowania. Sam proces natryskiwania przebiega szybko, już w kilka godzin można ocieplić nawet całą więźbę dachową.

Rodzaje pianki

Najpopularniejszy jest podział na piankę otwarto i zamknięto komórkową. Ta ostatnia przeznaczona jest do zewnętrznej izolacji budynków. Oprócz ochrony przed stratą ciepła stanowi też idealnym materiałem chroniącym przed wilgocią, dlatego wykorzystywana jest do ocieplania fundamentów. Zastosowanie jej od wewnątrz także jest możliwe. Pianka otwarto komórkowa jest bardzo lekka. Jego porowata struktura sprawia, że ocieplana powierzchnia oddycha. Wykorzystuje się ją do termoizolacji wnętrz.

Zalety ocieplania natryskowego

Pianka PUR jest niezwykle uniwersalna. Można nią ocieplać zarówno zewnętrze części budynku, jak i poddasza, ścianki działowe i posadzki. Wykorzystywana jest jako materiał chroniący przed utratą ciepła w domach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach gospodarskich. Izolacja z pianki PUR nie szkodzi alergikom. Pianka nie traci swoich właściwości, przez co nie pyli się, nie odrywają się od niej także małe cząstki, dlatego nie jest ona zagrożeniem. Ocieplenie z pianki poliuretanowej nie wydziela toksyn, nie szkodzi środowisku. Warstwa pianki poliuretanowej świetnie izoluje, dlatego nadaje się do nowoczesnego, pasywnego budownictwa. Następną zaletą jest odporność na wilgoć. Pianka PUR nie nasiąka i nie odkształca się. Nie wymaga też zastosowania umocnień, ponieważ doskonale przywiera do betonowych ścian i drewnianych elementów. Mostki termiczne stanowią duży problem podczas ocieplania. Przez nie ucieka więcej ciepła. Wykorzystanie pianki PUR minimalizuje ten problematyczny punkt. Poliuretan tworzy niewymagającą spoin strukturę dlatego nie ma konieczności łączenia materiałów izolujących. Daje to możliwość izolacji nawet skomplikowanej więźby dachowej i to w ekspresowym czasie. Konfrontując, izolacja z waty wymaga docinania i łączenia elementów oraz zaangażowania kilku osób.

Właściwa izolacja domu to inwestycja, którą należy przemyśleć i odpowiednio zaplanować. Przemyśleć należy pozytywne i negatywna strony każdej z metod. Dotychczas stosowane produkty wykorzystywane do termoizolacji od kilku lat mają groźnego rywala jakim jest ocieplanie metodą natryskową. Pianka PUR ma doskonałą opinia u fachowców, zauważają oni jej niezawodność. Sporą zaletą jest także niewielki czas potrzebny na ocieplenie. Pianka poliuretanowa sprawdza się nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także jako termoizolacja budynków wykorzystywanych do chowu zwierząt.

Komentarze są wyłączone.