Implant zębowy w gabinecie – z jakiego powodu warto?

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – innowacyjne nakładki na zęby
14 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Odbudowa zębów mostem protetycznym
15 lipca, 2022
Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty zębowe zastępują przerwy po utracie zębów i są jednym z przeważnie stosowanych i trwałych uzupełnień protetycznych. Po dobrze przeprowadzonym leczeniu korzeń implantu stomatologicznego jednoczy się z tkanką kostną, a ustawiona na nim korona imituje naturalne zęby.

Za pomocą implantów można zastapić nie tylko pojedyncze braki, ale nawet pełen komplet zębów. Implanty są także idealnym podparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z najpopularniejszych zalet implantów zębowych jest ich trwałość. Oceną stomatologów bezbłędnie umieszczony implant może posłużyć całe życie. Zintegrowane z tkanką kostną, pomimo upływu lat nie tracą na swojej wartości, nie psują się i nie powodują problemów. Dodatkowo zastosowanie implantów to wysoki komfort użytkowania. Implanty zębowe nie zmieniają miejsca i nie pozwalają, aby np. oparta na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant zębowy?

Co najważniejsze implantów stomatologicznych nie aplikuje się u kobiet w ciąży ani u osób z chorobami związanymi z krzepliwością krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest także aktywny nowotwór i nieustabilizowana cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci oraz osób do 16 roku życia, z uwagi na ciągle postępujący proces rozwoju kości szczęki.

Wiele czynników nie wyklucza ostatecznie możliwości wszczepienia implantów stomatologicznych, jednak powinny być one omówione z dentystą. Są to np. osoby ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi, wadami serca czy z chorobą Parkinsona. Konsultacji ze stomatologiem wymagają także ludzie, którzy od lat są uzależnieni od papierosów.

Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?

Implanty dentystyczne oferują sporo możliwości naprawy estetyki uśmiechu. Czasami bywa tak, że pacjent potrzebuje zastąpienia paru zębów, a niekiedy całego łuku.

Stomatolog protetyk ma dostępnych parę metod, jednak zazwyczaj wybieranymi sposobami są implanty lub użycie protezy całkowitej. O ile oba te rozwiązania nieźle radzą sobie z bezzębiem, oba posiadają swoje mocne i słabe strony. Czasami noszenie protezy może okazać się niedostępne przez na przykład nieodpowiednie uwarunkowania anatomiczne szczęki. Protezy te niestety służą tylko kilka lat. Raz na parę lat trzeba je wymienić, dlatego że z czasem są mniej dopasowane, jak na początku.

Wszczepienie implantów zębowych z kolei zabiera większą ilość czasu z uwagi na na potrzebę włożenia implantu w kości żuchwy lub szczęki, ale w zamian za to implant może przetrwać do końca życia. Zaaplikowany implant przed założeniem korony, jaka będzie imitowała ząb, musi zrosnąć się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy leczenie kanałowe?

Fundamentalnym założeniem leczenia kanałowego jest kuracja zainfekowanej przez próchnicę miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia oceniany jest jako jeden z najtrudniejszych zadań dentysty wykonującego leczenie kanałowe, jednak znaczna część zabiegów gwarantuje pożądane rezultaty. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Za sprawą udowodnionej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze parę lat temu musiały być zwykle wyrywane.

Z kolei implanty budową przypominają naturalne zęby, a obok tego nie psują się, kiedy pacjent przestrzega higieny zębów, implanty dentystyczne pozostają nienaruszone do końca życia. Wobec tego nie trzeba martwić się bólem i dolegliwościami, a usunięcie mocno zepsutego zęba i wymiana go na implant zęba, jest zwykle rozwiązaniem znacznie zyskownym.

Jak zachowywać się po wszczepieniu implantu zęba?

Generalnie powinno się nie jeść bardzo ciepłych pokarmów i ściśle trzymać półpłynną dietę. Nie wolno wykorzystywać obszaru jamy ustnej. Według dentystów nieodpowiednie jest także sprawdzanie językiem i palcami miejsca implantu, by uniknąć ryzyka zakażenia albo podrażnień. Powinno się odłożyć alkohol oraz papierosy, ponieważ rozregulowują proces leczenia się tkanek. Ponadto przez okres  mniej więcej miesiąca nie wolno wykonywać fizycznego wysiłku.

Niezwykle istotne w tym przypadku jest spełnianie zaleceń stomatologa. Koniecznie jest pilnowanie wizyt kontrolnych oraz zgłaszanie się do stomatologa, gdy tylko pojawią się przejmujące objawy.

Przyjmowanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych możliwie jest tylko według zaleceń stomatologa. Samodzielne zwiększanie dawek bez wiedzy dentysty może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Nie zaszkodzi także płukać jamę ustną specjalnymi płukankami. Mają one działanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.

Jak troszczyć się o implant zębowy?

O implanty dentystyczne należy troszczyć się dokładnie tak jak o nasze zęby. Bazą jest codzienne oczyszczanie dwukrotnie na dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty dentystyczne nie niszczą się od próchnicy ani korozji, powinno się troszczyć się o nie z tak samo szczególną uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach pozostałości pokarmów będą odkładać się w pobliżu dziąseł. To jest początkiem postępującego obniżania się dziąseł. W takiej sytuacji przeważnie odsłania się  tytanowy korzeń implantu dentystycznego, w ten sposób tracąc swoje piękno. Co więcej należy co najmniej dwa razy w roku odwiedzić gabinet stomatologiczny na kontrolę. – dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.