Odbudowa zębów mostem protetycznym

Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty
Implant zębowy w gabinecie – z jakiego powodu warto?
21 czerwca, 2022
kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące
Rodzaje kartoniarek start stopowe i kontynuacyjne 
8 sierpnia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Utrata zęba łączy się z potrzebą jego zastąpienia, aby nie dopuszczać do kolejnych dolegliwości. Przyległe zęby i zęby naprzeciw wymagają podparcia, inaczej one także mogą się przesuwać,  a w efekcie wypadać. Z uwagi na to trzeba od razu uzupełnić przerwę. Pośród często wykorzystywanych w gabinetach dentystycznych uzupełnień, są mosty protetyczne. Żeby móc założyć most protetyczny, obok przerwy muszą ciągle znajdować się zęby, które staną się oparciem dla mostu. Taki sposób wypełnienia protetycznego może więc być zastosowany tylko jeżeli brak wypada pomiędzy zębami sąsiednimi. Ogromnym atutem tego wyjścia jest to, że da się ta metodą zastąpić do 3 zębów jeden obok drugiego na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, więc są zdecydowanie bardziej komfortowe w porównaniu do protez ruchomych. Choć wielu pacjentów obawia się drobinek pokarmów przedostających pod most, stomatolodzy uspokajają – nie ma powodów do zmartwień, bo dobrze dobrany most na to nie pozwala i pokarm nie wchodzi do środka. Warto wziąć pod uwagę założenie mostu protetycznego, bo jest to komfortowe oraz estetyczne wypełnienie.

Jaką mają budowę i jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny cechuje się bardzo prostą budową. Skonstruowany jest z dwóch filarów, które zakłada się na graniczących z luką zębach i z przęsła, jakie zasłania brak zęba. Wyróżniamy dwa rodzaje mostów protetycznych. Taki najbardziej powszechny zakłada się na uprzednio spreparowane przyległe zęby, ewentualnie zdarza się również tak, że zamiast zębów filarami są implanty . Ten rodzaj mostu jest bardzo wytrzymały oraz wykorzystywany w większości gabinetów stomatologicznych. Są też miejsca, w których koronę zastępującą usunięty ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Taka metoda jest rzadziej używana, bo jest mniej trwała i da się nią zastąpić tylko jeden ząb.

Zazwyczaj mosty protetyczne od stomatologa tworzone są z paru różnych materiałów. Całkowicie estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w których tak samo most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Równie często zakładane są porcelanowe mosty na metalowej podbudowie – zwykle ze stali, a czasem na prośbę pacjenta ze złota. Mniej wytrzymałe oraz mniej estetyczne są przygotowane z kompozytu (tworzywa, z jakiego robione są białe plomby dentystyczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Wskazania do wykonania mostu protetycznego

Przygotowanie mostu protetycznego polecane przez stomatologów jest głównie takim pacjentom, którzy chcieliby trwale uzupełnić lukę po usunięciu zęba albo zębów, jednak nie chcą wydać na droższe implanty dentystyczne. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, żeby zamaskować powstałą lukę oraz zahamować pogłębiające się przemieszczanie się zębów sąsiednich i wstrzymać zanik kości w przestrzeni braku zęba. Zanik kości to istotna sprawa, dlatego że rzutuje nie tylko na samo stan jamy ustnej, ale również sam wygląd twarzy, która może przez to wyglądać starzej. Uzupełnienie braku zęba u stomatologa oznacza, że odzyskujemy prawidłowy rozkład sił podczas żucia i prawidłowe funkcje oraz budowę zgryzu. Taką metodą unikamy też ryzyko tworzenia się chorób przyzębia i dziąseł z uwagi na odkładające się w przerwie resztki jedzenia. Podstawowym dla pacjentów zaleceniem do założenia mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Wymóg, który powinno się spełnić, żeby stomatolog mógł założyć most protetyczny jest odpowiednia jakość i ilość filarów do utrzymania mostu. Filary należy mieć zdrowe, żeby obciążenie nie doprowadziło do ich przedwczesnego zepsucia.

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Bazowym elementem każdego leczenia stomatologicznego jest ogólna diagnoza oraz badania, które pomogą dentyście uznać, czy wykonanie mostu protetycznego jest najlepszym wyjściem, biorąc pod uwagę stan jamy ustnej pacjenta. Gdy stomatolog nie zauważy żadnych przeszkód, będzie mógł przystąpić do działania. Jeśli oparciem dla mostu protetycznego mają zostać sąsiadujące zęby pacjenta, trzeba je przygotować. Z tego powodu stomatolog musi je oszlifować, żeby później możliwe było indywidualne dopasowanie mostu. Mimo obaw wielu osób szlifowanie zębów nie boli, bo odbywa się w obrębie szkliwa. Zabieg ten nie narusza zębów, a przeprowadzający go stomatolog zawsze wie, jak dużą część zęba może oszlifować. Zabieg szlifowania nie będzie potrzebny w przypadku oparcia mostu protetycznego na implantach. Kiedy zęby zostaną już przygotowane, następnym krokiem wykonania mostu jest zebranie potrzebnych wycisków. Dzięki nim, stomatolog protetyk będzie mógł wykonać idealnie dopasowany most. Na ten czas, gdy w pracowni protetycznej wykonywany jest indywidualny most protetyczny, stomatolog nakłada most tymczasowy, jakiego zadaniem jest ochrona przygotowanych zębów. Kiedy finalnie most będzie już gotowy, stomatolog dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, po czym aplikuje na stałe stomatolog toruń

Zalety wybrania mostów protetycznych

Głównymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz duża estetyka. Za ich sprawą możemy zastąpić kilka zębów na raz oraz przywracamy funkcje żucia. Uzupełnienie zęba mostem protetycznym oddaje pacjentowi piękno uśmiechu i zupełny komfort.

Komentarze są wyłączone.