Projektowanie ogrodów

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta Toruń – Inwentaryzacja budynku i przyłączy
9 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Zabiegi stomatologiczne
16 sierpnia, 2019
Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i porządnego przygotowania. Zanim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez obecność pięknych roślin, drzew i krzewów, dobrze zadbać o fundamenty i zacząć projektowanie ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najistotniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani za mało? Nim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

PROJEKTOWANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest teren, na którym ma powstać projektowany ogród. Należy zebrać wszelkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice oraz co już się na niej znajduje. Ta wiedza pozwoli ocenić, jakie są możliwości na tym terenie. Co istotne, trzeba rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych działań nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w planowanym ogrodzie będą bawić się dzieci i zwierzęta i czy musi być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Dodatkowo warto ocenić, czy potrzebne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to dobrze oszacować w oparciu o przewidziany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w terenie. W tym celu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek oraz dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Należy jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także troski o możliwość wygodnego poruszania się. Należy zastanowić się, w jaki sposób złączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest wyznaczenie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które złaczą wszystkie te elementy w harmonijną całość. Trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z ilością ścieżek, ale również, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, która posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już konkretnym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą potrzebne, by uzyskać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się portale internetowe, dobre książki lub wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zaplanowanego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

Dzięki wiedzy, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zatapiała ich zbytnio oraz, aby przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je we właściwych odstępach, ponieważ wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają szeroką wiedzę w zakresie świata roślin. To projektant pomoże odpowiednio dopasować je do oczekiwań klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a dodatkowo oceni, jakie wielkości uzyskają w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się również na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez każdy z etapów projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo część firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów proponuje całoroczne usługi pielęgnacji oraz sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na wsparcie z ich strony, aby raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

zapraszamy na stronę  Projektowanie ogrodów Toruń

Komentarze są wyłączone.