Implanty zębów w jeden dzień

Sprzątanie domów Toruń
2 lutego, 2021
Certyfikat elektroniczny Eurocert Toruń
3 lutego, 2021

Implant zębowy – z jakiego powodu warto?

Implanty zębów zastępują luki po stracie zębów i są jednym z najczęstszych i wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po odpowiednio przeprowadzonym leczeniu podstawa implantu dentystycznego jednoczy się z tkanką kostną, a oparta na nim korona udaje naturalne zęby.

Poprzez zastosowanie implantów można wypełniać nie tylko poszczególne braki, ale nawet cały komplet zębów. Implanty są również trwałym oparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z najpopularniejszych zalet implantów jest ich solidność. Oceną stomatologów bezbłędnie wstawiony implant może wystarczyć do końca życia. Zaakceptowane przez tkankę kostną, mimo przepływu czasu nie tracą swojej trwałości, nie niszczą się i nie powodują problemów. Co więcej zastosowanie implantów to wysoki komfort . Implanty stomatologiczne nie zmieniają położenia i nie dopuszczają do tego, by np. oparta na nich proteza przestawiała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant dentystyczny?

W głównej mierze implantów zębowych nie wstawia się u kobiet w ciąży ani u osób z zaburzeniami związanymi z krzepliwością krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Ograniczeniem jest także trwający nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci ani osób poniżej 16 roku życia, ze względu na wciąż postępujący proces wzrostu kości szczęki.

Sporo czynników nie wyklucza kompletnie możliwości użycia implantów stomatologicznych, ale powinny być one skonsultowane ze stomatologiem. Są to np. osoby z chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą potrzebują także ludzie, którzy od lat nałogowo palą papierosy.

Implanty czy proteza – co wybrać?

Implanty zębowe gwarantują wiele możliwości przywrócenia estetyki uśmiechu. Czasami zdarza się, że pacjent potrzebuje zastąpienia paru zębów, a niekiedy pełnego łuku.

Stomatolog protetyk ma parę rozwiązań, jednak zwykle wybieranymi metodami są aplikacja implantów lub zastosowanie tradycyjnej protezy całkowitej. O ile te sposoby skutecznie eliminują bezzębie, mają swoje wady i zalety. Bywa tak, że korzystanie z protezy może okazać się niedostępne z uwagi na na przykład nietypowe warunki anatomiczne jamy ustnej. Takie protezy z czasem się niszczą. Co parę lat trzeba je wymienić, dlatego że z biegiem lat nie są już tak dopasowane, jak na początku.

Aplikacja implantów zębowych natomiast zabiera znaczną ilość czasu ze względu na potrzebę wszczepienia implantu w kości szczęki i żuchwy, ale za to implant może posłużyć do końca życia. Wszczepiony implant przed osadzeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi zrosnąć się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Głównym celem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej miazgi zęba. Ten typ leczenia jest jednym z najbardziej skomplikowanych zadań stomatologa endodonty wykonującego leczenie kanałowe, ale znaczna część zabiegów daje oczekiwane rezultaty. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Dzięki ogromnej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zatrzymanie zębów, jakie jeszcze kilka lat temu musiały być zwyczajnie wyrywane.

Tymczasem implanty uzupełniają naturalne zęby, a oprócz tego nie ulegają zniszczeniu, gdy pacjent odpowiednio troszczy się o higienę zębów, implanty dentystyczne są w świetnym stanie dożywotnio. Dlatego też nie należy martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz wyrwanie całkiem zepsutego zęba i wymiana go na implant zęba, jest zwykle rozwiązaniem znacznie zyskownym.

Jak zachowywać się po wszczepieniu implantu stomatologicznego?

Przede wszystkim powinno się unikać gorących pokarmów i ściśle trzymać dietę półpłynną. Nie wolno używać sfery jamy ustnej. Według stomatologów niewłaściwe jest także sprawdzanie językiem i palcami miejsca wszczepu, żeby nie dopuścić do zakażenia albo podrażnień. Trzeba odstawić alkohol oraz papierosy, ponieważ zatrzymują proces leczenia się dziąseł. Ponadto co najmniej na czas  około miesiąca nie wolno podejmować wysiłku fizycznego.

Niezwykle ważne w tym przypadku jest wypełnianie zaleceń dentysty. Koniecznie jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz odwiedzanie dentysty, kiedy tylko wystąpią niepokojące objawy.

Przyjmowanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych powinno odbywać się tylko według wytycznych lekarza dentysty. Samodzielne zwiększanie dawek bez zatwierdzenia stomatologa może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Warto także przemywać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Wykazują one zastosowanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.

W jaki sposób pielęgnować implant stomatologiczny?

O implanty dentystyczne powinno się troszczyć się tak samo jak o naturalne zęby. Fundamentem jest regularne szorowanie chociaż dwukrotnie na dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty dentystyczne nie ulegają próchnicy ani korozji, powinno się o nie dbać z równie szczególną uwagą. Bez szczotkowania zębów po posiłkach resztki pokarmów będą odkładać się w okolicy dziąseł. To może prowadzi do stopniowego osuwania się dziąseł. W takiej sytuacji z reguły odsłania się  tytanowy korzeń implantu zębowego, tym samym tracąc estetykę. Obok tego należy co najmniej 2 razy w roku odwiedzić klinikę dentystyczną na wizytę kontrolną.

https://implantytorun.pl/implantologia/

Komentarze są wyłączone.