JAK PIELĘGNOWAĆ STOPY – Haluksy

Jak spać bez bólu szyi i głowy poduszka anatomiczna ortopedyczna do spania
Poduszki ortopedyczne – jak spać
15 lutego, 2019
Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?
23 marca, 2019
JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

Stopy są problematyczne w pielęgnacji. Jest to kończyny, na których dźwigany jest cała masa naszego ciała. Nierzadko nie pamiętamy o systematycznej pielęgnacji stóp. Wynikiem tych pominięć z reguły są takie dolegliwości jak m. in.: nagniotki, przesuszenia a nawet infekcje grzybicze. Jak zatem pielęgnować stopy? Poniżej przedstawiamy kilka popularnych sposobów.

KĄPIELE

Moczenie stóp w wodzie z solą morską nie tylko niweluje obrzęki, ale także zmiękcza skórę. Kąpiele rekomendowane są szczególnie kobietom, które muszą codziennie nosić buty na szpilkach. Wysokie obcasy obciążają na stopy, dlatego należy starać się o ich odpowiednią pielęgnację. Kąpiele w soli kosmetycznej to nie tylko odprężenie ale także pomoc w pielęgnacji skóry stóp. Do wody można także dodać różne substancje o działaniu przeciwzapalnym, złuszczającym np. różnego rodzaju oleje. Działanie przeciwzapalne ma olejek herbaciany. Przeciwbakteryjnie działa także lawenda.

REGULARNE POZBYWANIE SIĘ ZROGOWACEŃ

Niezwykle ważnym elementem pielęgnowania stóp jest regularne pozbywanie się zrogowaciałego naskórka. Nie powinno się do tego stosować pumeksu. Dlaczego pumeks jest niekorzystny? Ponieważ ze względu na swoją charakterystyczną porowatą strukturę sprzyja rozwojowi bakterii. Jeśli decydujemy się na wykorzystywanie pumeksu, pamiętajmy o tym, by po jednorazowym wykorzystaniu wylądował na śmietniku. Korzystniejszym rozwiązaniem jest nabycie kosmetycznej tarki- można ją dokładnie umyć i użyć ponownie. W drogeriach znajdziemy też bardzo dużo specjalistycznych peelingów, które zawierają oleje, które szybko radzą sobie ze złuszczaniem.

NAWILŻANIE STÓP

Skóra stóp jest dosyć problematyczna głownie dlatego że zawiera znikomą ilość gruczołów łojowych. Z tego powodu łatwo ulega rogowaceniu. Nawilżanie to najważniejszy element pielęgnowania o skórę stóp. Specyfiki nawilżające powinno się stosować codziennie. Odbuduje to warstwę lipidową i pomoże zmiękczyć na skórę stóp. Dla silnie zrogowaciałej skóry warto pomyśleć o maskach nawilżających: wmasowuje się je na noc, by rano cieszyć się idealnie gładkie stopy.

PIĘKNE PAZNOKCIE

Pielęgnacja stóp to nie tylko troska o gładką skórę. Warto zadbać także o staranny pedicure. Regularne skracanie paznokci to niezbędny zabieg. Prócz obcinania istotne jest też prawidłowe piłowanie. Nie wolno obcinać paznokci zbyt krótko, bo mogą boleśnie wrastać w ciało. Kluczem do zadbanych stóp jest też opiłowanie boków paznokci.

CZĘSTE PROBLEMY ZE SKÓRĄ STÓP

PĘKAJĄCA SKÓRA PIĘT

Natężone przesuszanie skóry to najpewniej skutek braku witaminy A. Najlepszym trickiem na tę dolegliwość są odprężające kąpiele solne. Apteki oferują też duży wybór kremów gojących, które szybko wygoją wszystkie podrażnienia.

ODCISKI I NAGNIOTKI

Odciski i nagniotki są irytującym ale także popularnym problemem. To zrogowacenia o stożkowatym kształcie. Mogą być bardzo bolesne, dlatego że wbijają się w stopę. Odciski najlepiej zlikwiduje podolog, ale można też spróbować się ich pozbyć z zastosowaniem domowych sposobów. W tym celu trzeba zakupić płyn na odciski. Przed zastosowaniem płynu, wymoczmy stopy w gorącej wodzie z solą kosmetyczną. Taka kąpiel musi potrwać nie krócej niż 15 minut. Kolejnym krokiem jest smarowanie odcisku specjalnym preparatem. Następnie powinno się złuszczyć zrogowaciałą skórę tarką i zniszczyć rdzeń odcisku.

NADMIERNA POTLIWOŚĆ

Skóra stóp jest mocno problematyczna przede wszystkim dlatego, że ma więcej gruczołów potowych niż łojowych. Wielu z nas boryka się z nadmiernym poceniem się stóp. Z tego powodu najważniejsza staranna higiena. Pielęgnację usprawniają liczne kosmetyki dedykowane dla osób, które mają problemy z silną potliwością stóp. Warto zatem zakupienie talku lub dezodorantu do stóp. Jeżeli to możliwe, należy także wymienić obuwie: podczas pracy nosić oddychające obuwie. Pomocne także mogą okazać się solankowe kąpiele z dodatkiem ziół. Najbardziej efektywne z nich to m. in. olejek z drzewa herbacianego i lawenda.

HALUKSY- BOLESNY PROBLEM

Często musisz nosić szpilki? Czy wiesz jak męczy to twoje stopy? Haluksy są bolesnym problemem. To zwyrodnienia kości dużego palca, które powodują dyskomfort i skrzywienia kości stopy. Silnie obciążony palec często wykrzywia się do środka. Rozwojowi tej dolegliwości sprzyjają nie tylko buty na obcasie ale też obuwie z wąskim noskiem. Palce stopy znajdują się wówczas w nienaturalnym ułożeniu, przez co ulega dużym obciążeniom. Jak zaradzić haluksom? Jest kilka metod, jednak tylko niektóre są skuteczne. Pierwszym z rozwiązań są dystraktory nocne- poprawiają one ułożenie dużego palca. Zakłada się je jednak tylko na noc, dlatego ich skuteczność jest niska. Dystraktory nie zmuszają bowiem stopy do odpowiedniej działania podczas dnia, dlatego deformacje stopy ciągle postępują. Najskuteczniejszym rozwiązaniem przy tym schorzeniu są ortopedyczne wkładki na haluksy. Indywidualne dobranie dla każdego pacjenta oraz specjalne ćwiczenia rehabilitacyjne pomagają w osiągnięciu najlepszych efektów leczenia.

APARAT NA HALUKSY

Komentarze są wyłączone.