Pełna księgowość czym to jest

Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
W jaki sposób przebiega leczenie zachowawcze w gabinecie stomatologicznym
30 grudnia, 2022
Usługi kadrowe i wyliczanie wynagrodzeń - księgowość
Obsługa kadrowo płacowa oraz naliczanie wynagrodzeń
28 lutego, 2023
Pełna księgowość w biurze rachunkowym

Pełna księgowość to metoda przygotowywania wydarzeń gospodarczych w przedsiębiorstwie, która nie tak jak przy prostszych form jak na przykład księga przychodów i rozchodów lub ewidencja przychodów zachowuje nieporównywalnie więcej zdarzeń oraz tworzy szersze opisanie majątku firmy. Obrazuje najwięcej szczegółowych informacji na temat sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, dzięki czemu utrzymana jest kompletna przejrzystość ksiąg rachunkowych. Przy pełnej księgowości ważne jest, aby obok dokumentów istotnych w księgowości uproszczonej, archiwizowane były również inne ewidencje i rejestry. Poprzez nie prościej przeanalizować między innymi zmiany w majątku firmy, rozliczenia z kontrahentami oraz przelewy pieniężne. Aby ułatwić sobie sprawę warto pomyśleć o usługach jak np. Poltax Toruń księgowość oferowane przez biura rachunkowe.

Część przedsiębiorstw jest zobligowana do rozliczania pełnej księgowości. To są w głównej mierze największe i niezwykle dochodowe firmy, które posiadają znacznie większy majątek w zestawieniu z większością jednoosobowych firm. W ustawach są również przepisy regulujące, w jakim momencie firma musi mieć pełną księgowość, a kiedy musi prowadzić księgowość tym sposobem, nawet jeżeli firma właśnie została założona. O tym, czy należy prowadzić pełną księgowość decydują trzy kluczowe czynniki: limit kwotowy , charakter firmy i miejsce siedziby na terenie Polski.

Jakie księgi rachunkowe stosowane są w pełnej księgowości?

Księgi rachunkowe, jakie stosowane są przy pełnej księgowości, gwarantują możliwość powiększonego spojrzenia na działalność, bo przybliżają sytuację finansową, aktywa, pasywa, a także zapotrzebowania działalności. Na podstawie gromadzonych danych umiejętnie można tworzyć prognozy finansowe, które wesprą w dobrym zarządzaniu firmą.

Najważniejsze księgi w pełnej księgowości to: dziennik, księga główna i pomocnicza księga, zestawienia sald kont i obrotów, a także wykaz aktywów i pasywów, inaczej inwentarz. Co więcej przedsiębiorca musi systematycznie przygotowywać sprawozdania finansowe takie jak bilans czy rachunek strat i zysków.

Wobec tego nic dziwnego, że znaczna większość przedsiębiorców z marszu stawia na zaangażowanie księgowej albo wynajęcie biura rachunkowego, do rozliczania pełnej księgowości. Bez lat pracy oraz specjalistycznej wiedzy prowadzenie pełnej księgowości jest niemożliwe. Dlatego Toruń biuro rachunkowe służy pomocą.

Kiedy pełna księgowość jest niezbędna?

Podstawowym czynnikiem jest limit kwotowy z przychodu, bo obowiązuje on wszystkie rodzaje działalności bez względu na wszystko Pełną księgowość należy zacząć prowadzić, jeżeli w ciągu roku obrotowego działalność osiągnie przychody lub ich wartość wykaże powyżej 2 000 000 euro w złotówkach. Przeliczenie kwoty należy przeprowadzić na bazie kursu średniego walut oznajmionego pierwszego dnia roboczego w październiku wcześniejszego roku przez Narodowy Bank Polski. W chwili przekroczenia limitu działalność zaczyna ewidencję pełnej księgowości na początku kolejnego roku obrotowego.

Są też te typy działalności gospodarczej, które niezależnie od wszystkiego mają obowiązek ewidencjonować pełną księgowość bez względu na przychody.

Są to tego typu działalności jak:

  • spółki partnerskie i handlowe;
  • jednostki funkcjonujące na podstawie prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o funduszach inwestycyjnych oraz pozostałych przepisów złączonych z pracą o bankowym charakterze;
  • samorządy, gminy, województwa, powiaty oraz ich związki;
  • zakłady i jednostki budżetowe, również fundusze celowe;
  • jednostki działające dzięki otrzymanym subwencjom lub dotacjom.

Oprócz tego pełną księgowość zobowiązane są prowadzić osoby zagraniczne oraz oddziały i przedstawicielstwa działalności zagranicznych.

Jeśli dotąd przedsiębiorca tworzył firmę w formie, jaka nie była zmuszona do posiadania pełnej księgowości, ale postanowi przekształcić formę na taką, która tego wymaga, też będzie zobligowany do zmiany księgowości na pełną.

Czy istnieją zalety i wady ewidencjonowania pełnej księgowości

Biuro rachunkowe Toruń może wyszczególnić kilka zalet pełnej księgowości. Dzięki bardziej rozbudowanej ewidencji zachowana jest większa dbałość o szczegóły, co daje głębsze analizy finansów przedsiębiorstwa. Tą metodą da się dokładniej planować poszczególne kroki działalności, jakie faktycznie zamienią się na pieniądze. Co więcej pełna księgowość zachowuje całkowitą przejrzystość, a im większa przejrzystość firmy tym większe szanse na zbudowanie zaufania do przedsiębiorstwa i owocnej pracy z kolejnym klientem.

Natomiast jako wadę można uznać głównie nakład pracy, co należy dodać, aby poprawnie prowadzić pełną księgowość oraz odnajdywanie się we wszelkich, często skomplikowanych przepisach. Prowadzenie pełnej księgowości bez księgowej prowadzącej usługi rachunkowe Toruń jest niewykonalne, a to natomiast łączy się z dodatkowym kosztem. W wielu przypadkach zaangażowanie biura rachunkowego jest zdecydowanie korzystniejsze, a także mniej kosztowne, niż zatrudnianie księgowej albo pełnego zespołu księgowego na etat.

Biuro rachunkowe Toruń ma wielu księgowych, którzy mogą popisać się osiągnięciami w branży oraz wieloletnim doświadczeniem.

Komentarze są wyłączone.