Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Płaski brzuch odchudzanie toruń modelowanie ciała zabiegi
Płaski brzuch, czyli jak się odchudzać
6 kwietnia, 2017
dj na wesele dj łódź dj na imprezy
Etapy przygotowania dobrej imprezy – DJ, żartobliwe zaproszenie i menu
11 kwietnia, 2017
prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

Co zrobić, by dostać alimenty na dziecko?

Powinnością rodziców jest finansowanie dziecka aż do momentu ukończenia przez nie 18 lat, zaś w przypadku dzieci upośledzonych przymus ów ogólnie rzecz ujmując nie upływa de facto nigdy. Dopóki dziecko w ogóle nie potrafi zapewnić sobie normalnego bytu, zatem zagwarantować sobie wszelakich nieodzownych środków do życia, wtedy właśnie rodzice obowiązkowo muszą realizować taki obowiązek. Jedynie w sytuacji, gdy fundusze dziecka jest duży oraz może mu wszystko zapewnić, wówczas rodzice absolutnie nie muszą pokrywać z własnej kieszeni alimentów. Niezdolność dziecka do niezależnego utrzymania się jest fundamentalnym warunkiem orzekania przez sąd alimentów.

Bez wątpienia najpierw sprawa wygląda tak, iż jedno spośród rodziców wędruje do jednej z Kancelarii Adwokackich w Toruniu i prosi o pomoc przy tworzeniu pozwu o rozwód oraz o reprezentowanie podczas rozpraw. Dopiero w następnej kolejności na jednego z byłych małżonków są nakładane alimenty.

Zobowiązanie alimentacyjne występuje od momentu narodzin potomka aż do momentu, gdy będzie ono miało możliwość żyć samodzielnie. Uniezależnienie się nie jest równoznaczne z ukończeniem 18 lat i zdobyciem dowodu osobistego. Tak naprawdę żaden regulamin nie informuje jaki jest pułap wiekowy, bo każdy przypadek musi być przeanalizowany indywidualnie. Modelową sytuacją oczywiście jest przyjście ojca do kancelarii notarialnej w sprawie niewypłacania alimentów, bowiem był on przekonany, iż ukończenie przez dziecko 18 lat jest jednoznaczne z zakończeniem ich regulowania. W trakcie rozmowy jasne staje się jednak, że dziecko kontynuuje naukę na studiach albo ma umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz absolutnie nie będzie miało szansy się usamodzielnić z powodu ciężkiej choroby, np. fizycznej i psychicznej.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Istnieje parę przypadków, jakie bynajmniej nie zwalniają rodziców z przymusu płacenia alimentów. Jedną spośród nich są zaślubiny (lub zamążpójście) z równorzędną niemożnością samodzielnego zarabiania na siebie. Naturalnie w pierwszej kolejności partnerzy się wspierają we wszelakich materialnych sprawach, dlatego jeśli którekolwiek spośród nich zarabia sporo oraz jest w stanie współmałżonka utrzymać, wówczas rodzice w ogóle nie powinni już finansować dziecka. Jeżeli jednak mamy kontakt z sytuacją przeciwległą – partner w ogóle nie jest w stanie zabezpieczyć bytu obojgu – wtedy rodzice muszą koniecznie pomóc. Często sytuacja jest jednak tak zawiła, że usługa doświadczonej kancelarii jest wprost nieodzowna.

Alimenty muszą uiszczać rodzice na własne upośledzone dziecko, które nie potrafi indywidualnie finansować sobie mieszkania, wyżywienia itp. Posiada grupę inwalidzką lub niezdolność do pracy. I w ogóle nie ma w tym miejscu znaczenia motyw omawianego stanu rzeczy, np. kiedy dziecko nadużywa napojów wysokoprocentowych czy zażywa narkotyki. Inaczej mówiąc, dziecko z nieuleczalną dysfunkcją cielesną albo umysłową są zobowiązani utrzymywać rodzice. Nieraz do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy krótko mówiąc nie chcą kalekiego dziecka „sponsorować” oraz podejmują się wszelkich czynności – bez wątpienia ironicznie – by nie spłacać alimentów oraz wyswobodzić się od obowiązku.

Pełnoletnie dziecko musi odbierać alimenty również wtedy, gdy ukończyło 18 lat, nie pobiera nauki, nie podjęło pracy i nie potrafi znaleźć zatrudnienia. Jeśli pragnie dostać alimenty od rodziców, musi koniecznie wykazać, że jego sytuacja życiowa jest zła, np. żyje w nędzy.

Alimenty bez wątpienia zyska każde dziecko, które kontynuuje naukę, m in. w technikum czy na uniwersytecie. Tak naprawdę, dopóki dziecko kontynuuje naukę, oboje rodzice mają obowiązek wypłacać alimenty. Ustanie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednym przypadku – gdy syn, mimo iż pobiera naukę – potrafi na własną rękę się utrzymać.

W jakich sytuacjach rodzice nie muszą już płacić alimentów?

Matka i ojciec absolutnie nie są zobowiązani opłacać alimentów wtedy, gdy dziecko posiada takie dochody, że jest w stanie opłacić łączne koszty życia, przykładowo opłacić mieszkanie, wyżywienie, media i inne konieczne do normalnego egzystowania rzeczy. Wpływem w ogóle nie musi koniecznie być w tym przypadku tylko zatrudnienie na cały etat, lecz także zasiłek pielęgnacyjny, stypendia pozyskiwane na uniwersytecie lub zarobki uzyskiwane przez pracujące rodzeństwo. Niekiedy w rezultacie sporów z jednym z rodziców dochodzi do walki w sądzie. Córka wynajmuje jakiegoś z adwokatów z Torunia oraz rywalizuje z rodzicami, ponieważ ma pracę w rozmiarze 1/6 etatu i nie posiada zasadniczo środków do życia.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców mija niekiedy przed osiągnięciem przez syna pełnoletności, jednakże przytoczone okoliczności są wyjątkowo rzadkie. Dziecko musi obowiązkowo ukończyć naukę i zdobyć fach, za pomocą którego będzie miało możliwość zapewnić byt ogólnie rzecz ujmując nie tylko sobie, ale również swojej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wysokość alimentów jest uzależniona od wielu fundamentalnych elementów: usprawiedliwionych wymagań dziecka, opcji zarobkowych rodziców, zdolności finansowych rodziców, zakresu finansowania – bierze się tutaj pod uwagę niezależne starania rodzica w kwestii zapewnienia bytu dziecku.

Jeżeli pochłonął Cię niniejszy tekst, planujesz dowiedzieć się więcej o poradnictwie prawnym i pozostałych usługach oferowanych przez mecenasów, kliknij w odsyłacz tutaj – Kancelaria – a z pewnością odnajdziesz rzeczywiście to, czego szukasz.

Komentarze są wyłączone.