Termos turystyczny – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe poddasza pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go znaleźć ?

Planując wycieczkę należy zatroszczyć się o porządne przygotowanie. Zwłaszcza jeżeli jedziemy w góry lub czeka nas wielogodzinne zwiedzanie, należy pomyśleć nie tylko o zaopatrzeniu wody czy prowiantu, ale także ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób uwielbia podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez długi czas zachowują chłód lub ciepło herbaty, kawy lub innego napoju. Jakie termosy są oceniane jako najlepsze i z jakiej przyczyny? Zazwyczaj najbardziej interesującym nas parametrem jest długość zatrzymywania ciepła lub zimna, chociaż równie ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród szczególnie popularnych termosów turystycznych znajdują się termosy producentów Thermos, Stanley i Esbit, z tego względu warto je poznać.

Który turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos trzeba spojrzeć na kilka szczególnych elementów, które mówią, czy turystyczny termos będzie dobry w określonych warunkach, czy też nie. Istotna jest tutaj wygoda, budowa i surowce, z których termos turystyczny jest wykonany. Im mocniej zależy nam na trwałości, tym lepiej kupić termos wykonanego z dobrej jakości surowców, które nie mają niebezpiecznych substancji i dodatnio oddziałują na właściwe funkcjonowanie turystycznego termosu.

Dobrze również pomyśleć o tym, by termos miał powłokę zewnętrzną, dzięki której zyskamy przekonanie, że turystyczny termos nie wyślizgnie się nam z dłoni także w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dopasować obszerność danego termosu. Zazwyczaj termosy turystyczne sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wycieczka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na całodniowe wycieczki warto zdecydować się na pojemny termos.

Najistotniejszym parametrem, którym najlepiej się kierować, chcąc sprawdzić, który turystyczny termos wybrać jest oczywiście długość utrzymywania temperatury. W tym zakresie istotny jest nie tylko czas zatrzymania zimna bądź ciepła, ponieważ w przypadku świetnych termosów będzie to nawet pełna doba, ale również zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zatrznyma przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto też dodać, że im lepiej wypełniony termos, tym lepiej będzie on się sprawdzał. By termos turystyczny stał się użyteczny, musi posiadać dobry korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zazwyczaj nakrętki są odkręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej popularne termosy turystyczne

W sklepach dostępnych jest sporo termosów turystycznych, choć szczególnie popularne i polecane pochodzą od 3 firm, od lat tworzących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także kubki termiczne (one słabiej sprawdzają w czasie długotrwałych wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one szczególnie cenione wśród pasjonatów podróży i wycieczek. Czym cechują się ich termosy?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley posiadają prawie wiekową tradycję powstawania. Projektowane od niemal stu lat termosy z wkładem stolowym są niezwykle wytrzymałe i przez lata uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Zdaniem firmy są tak doskonałe, że mogą służyć przez długie lata w ciężkich warunkach, polegając na swoich właściwościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, umiejętność zatrzymania temperatury zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz elementów budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli termosy turystyczne firmy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo wysoka. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem przemijających godzin stanie się co raz wyższa/niższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Drugą równie znaną i mocno zalecaną firmą sprzedającą termosy turystyczne i kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od lat, z najwyższej jakości surowców i materiałów. Co więcej Thermos tworzy produkty we własnych fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty marki Thermos zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy na rynku, w tworzeniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich obszerna gama kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre parametry zatrzymywania temperatury, jakość i dobra cena, zachęcają, by przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy czyścić w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce da się czyścić zaledwie korek, ale nie tyczy się to wszystkich modeli. Z reguły termosów umieszczamy w zmywarce, bo silne detergenty i działanie wysokiej temperatury w czasie mycia, może ujemnie wpłynąć na ich umiejętność do utrzymywania temperatury.

Termos Esbit

Komentarze są wyłączone.