Termosy turystyczne – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe poddasza pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go wybrać ?

Decydując się na podróż trzeba zatroszczyć się o dobre pakowanie. Zwłaszcza jeśli wybieramy się w góry lub planujemy długie zwiedzanie, trzeba pomyśleć nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale także zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób uwielbia wyprawy z termosami turystycznymi, które przez dużą ilość czasu zachowują temperaturę herbaty, kawy lub innego napoju. Jakie termosy turystyczne są uznawane za najlepsze i dlaczego? Zazwyczaj szczególnie interesującym nas wyznacznikiem jest czas zatrzymywania temperatury, chociaż tak samo istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród szczególnie zananych turystycznych termosów znajdują się termosy firm Stanley, Thermos oraz Esbit, z tego względu warto się im przyjrzeć.

Który turystyczny termos wybrać?

Kupując turystyczny termos trzeba popatrzeć na parę ważnych kryteriów, jakie mówią, czy turystyczny termos będzie dobry w określonych warunkach, czy też nie. Ważna jest tu praktyczność, forma i materiały, z których termos jest wykonany. Im mocniej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym lepiej szukać termosu wykonanego z najlepszej jakości tworzyw, jakie nie mają szkodliwych substancji i dodatnio oddziałują na właściwe funkcjonowanie turystycznego termosu.

Najlepiej też pomyśleć o tym, aby termos posiadał powłokę zewnętrzną, dzięki której zyskamy przekonanie, że turystyczny termos nie ucieknie się nam z dłoni również w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie planujemy wędrówki, powinniśmy dostosować obszerność swojego termosu. Zazwyczaj termosy turystyczne można kupić w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wycieczka tym mniejszy termos się nada. Na obszerne wycieczki powinno się kupić pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, jakim najlepiej się zainteresować, chcąc dowiedzieć się, który turystyczny termos wybrać jest rzecz jasna czas zatrzymania temperatury. W tej kwestii ważny jest nie tylko sam czas zatrzymania zimna bądź ciepła, ponieważ w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet pełna doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zatrznyma przez długi czas tę samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im bardziej zapełniony termos, tym dłużej będzie on spełniał swoją funkcję. By jednak termos mógł być najlepszy, musi posiadać odpowiedni korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Zazwyczaj korki są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Szczególnie popularne termosy turystyczne

Na rynku dostępnych jest dużo turystycznych termosów, chociaż szczególnie znane i kupowane należą do 3 firm, od lat produkujących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także kubki termiczne (te gorzej spisują się w czasie długotrwałych wycieczek i cechują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne należą do firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one bardzo cenione wśród wielu pasjonatów podróży i wycieczek. Czym wyróżniają się ich termosy turystyczne?

Termosy firma Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję powstawania. Produkowane od niemal stu lat termosy ze stalowym wkładem są mocno trwałe i od lat uczestniczą w największych wyprawach. Według producenta są tak niezawodne, że dadzą radę służyć przez długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, umiejętność zatrzymania zimna lub ciepła zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz jego struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli termosy turystyczne Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo rozwinięta. Należy jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem następnych godzin stanie się nieco wyższa/niższa.

Termosy firma Thermos

Drugą tak samo popularną i mocno polecaną firmą tworzącą termosy turystyczne i kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm produkujących termosy od lat, z porządnych materiałów i surowców. Ponadto Thermos tworzy termosy we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy w produkcji kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich obszerna oferta kubków i termosów zachęca użytkowników, a bardzo dobre parametry zatrzymywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, zachęcają, aby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce można myć zaledwie korek, choć nie dotyczy to każdego modelu. Przeważnie termosów nie wkładamy do zmywarki, ponieważ silne detergenty i działanie wysokiej temperatury w czasie czyszczenia, może niszcząco wpłynąć na ich zdolność do utrzymywania temperatury.

Termos Esbit

Komentarze są wyłączone.