Usługi księgowe Toruń

Leczenie ortodontyczne
8 lutego, 2021
Pompa ciepła – ile kosztuje
9 lutego, 2021

Posiadanie firmy łączy się wprost z potrzebą prowadzenia księgowości. Na podstawie dowodów księgowych rejestrowane są wszystkie wydarzenia finansowe w firmie, dzięki czemu o wiele prościej weryfikować wydatki. Dokumenty księgowe uwzględniają m.in. dane na temat sprzedaży i zakupów, wydatków czy inwestycji przedsiębiorstwa i informacje z kategorii podatków albo wynagrodzenia pracowników. Z uwagi na fakt, że księgowość jest istotnym oraz rozbudowanym działem niemal każdej firmie, w zależności od jej wielkości konieczna jest księgowa, współpraca z biurem rachunkowym albo pełen dział odpowiedzialny za prowadzenie ewidencji rachunkowej.

Dostępne są dwa główne sposoby prowadzenia rozliczeń księgowych, są to: pełna księgowość, inaczej księga handlowa i księga przychodów i rozchodów, inaczej księga podatkowa. Reguły opisane w ustawie o rachunkowości określają, które firmy powinny wybrać pełną księgowość, a jakim w zupełności wystarczy księga przychodów i rozchodów. Uzależnione to jest od działalności i od samego charakteru firmy oraz przychodu roku obrotowego.

Sposoby prowadzenia księgowości

Księga handlowa to najbardziej rozbudowana metoda rozliczeń. Poprzez szczegółowe dane określa sytuację finansową firmy: rentowność, płynność i finansową gospodarność. Na podstawie pełnej księgowości działalność rozlicza się z fiskusem. Według ustawy o rachunkowości do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązane są m.in. spółki handlowe w tym kapitałowe, osobowe i spółki w organizacji, fundacje i stowarzyszenia nawet , gdy ich źródłem przychodu są tylko składki członkowskie, a także województwa, powiaty, gminy oraz ich związki. Poza tym pełną księgowość prowadzą osoby fizyczne, cywilne spółki osób fizycznych, jawne spółki osób fizycznych i spółki partnerskie, jeśli we wcześniejszym roku obrotowym ich zarobki netto ze sprzedaży towarów, produktów oraz operacji finansowych miały przynajmniej równowartość 2.000.000 euro w złotówkach.

Natomiast księga przychodów i rozchodów to księgowość uproszczona. Wpisy na temat przychodów i rozchodów muszą obejmować w tym przypadku wykaz dochodów, kosztów i przychodów z rozbiciem na zwolnienia podatkowe. Do ewidencji w księdze przychodów i rozchodów muszą zostać dodane też ewidencje trwałych środków, pracowników, a oprócz tego wykaz dochodów zwolnionych z podatku we wcześniejszych latach. Uproszczoną księgowość prowadzą osoby fizyczne, cywilne spółki osób fizycznych, jawne spółki osób fizycznych i partnerskie spółki, których przychód pełnego roku nie przewyższa 2.000.000 euro w złotówkach.

Sposób prowadzenia księgowości uzależniony jest od działania firmy, jej wielkości, charakteru i struktury. O tym, któremu sposobowi prowadzenia księgowości powinna podlegać dana firma zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Dla porównania zakładając firmę z pomocą księgowej, przedsiębiorca z łatwością uzyska podpowiedź od księgowej, jaka metoda będzie najodpowiedniejszą.

e-księgowość

Podobnie jak w innych specjalnościach, w księgowości również pokazują się nowoczesne metody technologiczne. Szczególnym udogodnieniem w prowadzeniu działalności są przygotowane przez lata komputerowe programy, oferujące profesjonalne prowadzenie ksiąg. Zazwyczaj tego rodzaju programy da się kupić na własność lub w abonamencie. Duża liczba biur rachunkowych korzysta z tych programów, w głównej mierze z uwagi na to, że elektroniczna księgowość jest dużym udogodnieniem pracy księgowej, a także wygody przedsiębiorcy. Pośród wielu funkcji w księgowości elektronicznej zawierają się: umiejętność szybkiego i sprawnego przekazywania, wystawiania, a także kompletowania dowodów księgowych, modyfikacji planów kont, łatwego wglądu w finanse i wglądu w informacje o składkach i podatkach ZUS. Zwykle program księgowości elektronicznej jest prosty w obsłudze, a kolejnie aktualizacje dbają, aby program był cały czas zgrany z obowiązującymi przepisami.

W jaki sposób podejmować współpracę z księgową?

Opcje współpracy z księgową są zróżnicowane. W wypadku największych przedsiębiorstw, w któ®ych jest bardzo dużo generowanych dowodów księgowych, najmocniej sprawdza się zaangażowanie własnej księgowej (albo nawet zatrudnienie całego działu księgowego) na etat. W przypadku mniejszych i średnich przedsiębiorstw często używaną praktyką jest załatwianie spraw księgowych, podejmując współpracę z biurem rachunkowym. Niezbędne we współdziałaniu z księgową jest określenie narzędzi, z których będą używać obie strony, aby w bardzo wydajny sposób oddawać dokumenty oraz podejmować działania w księgowości. W księgowości trzeba bezwzględnie pilnować terminów, z uwagi na to wszystkie dokumenty, za każdym razem skompletowane oraz jak najlepiej opisane powinny trafiać do księgowej w odpowiednim terminie. W tym celu konieczna jest też dobra komunikacja. Komponentem komunikacji wpływającym na wygodną współpracę, na który trzeba zwrócić uwagę jest rzetelny przepływ informacji. Księgowa musi mieć dostęp do elementarnych informacji finansowych oraz sytuacji firmy, aby móc jak najlepiej wypełniać swoje zadania.

www.taxbiuro.net

Komentarze są wyłączone.